Reklama

Armia i Służby

Skuteczna akcja SBU. Zatrzymano osoby powiązane z rosyjskimi specsłużbami

sbu ukraina
SBU zatrzymujące mężczyznę zaangażowanego w działania na rzecz Rosji, podczas opisanej w tekście akcji.
Fot. СБ України (@ServiceSsu)/Twitter

W ręce Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wpadł haker, który zajmował się kradzieżą danych m.in. ukraińskich banków i ich sprzedażą na platformach administrowanych przez rosyjskie specsłużby. Zatrzymano również agenta i propagandzistę Putina.

Od początku inwazji Putina SBU zneutralizowało ponad 1,2 tys. incydentów i cyberataków na systemy informatyczne ukraińskich podmiotów państwowych i infrastrukturę krytyczną. Mowa o m.in. zakładach Ukrzaliznytsia, Ukrenergo, instytucjach finansowych i telekomach - wskazuje Służba w komunikacie.

Haker i jego wirus

W ramach ostatnich działań cyberspecjaliści SBU zatrzymali w Kijowie hakera, który wykradał niepubliczne informacje z systemów firm krajowych i zagranicznych oraz banków.

„Aby uzyskać nieautoryzowany dostęp do sieci, stworzył specjalistyczne złośliwe oprogramowanie. Następnie rozpowszechniał wirusa za pomocą poczty elektronicznej banków i przedsiębiorstw” – tłumaczy SBU.

Służba twierdzi, że haker przesyłał skradzione dane na platformy, których administratorem były m.in. rosyjskie służby specjalne.

W trakcie przeszukania mieszkania zatrzymanego funkcjonariusze znaleźli sprzęt komputerowy, karty bankowe i telefony. Zawierały się na nich dowody potwierdzające nielegalną działalność.

Czytaj też

Agent i propagandzista

Z kolei w regionie Doniecka cybersepcjaliści SBU zdemaskowali i zatrzymali rosyjskiego agenta, który zajmował się nagłaśnianiem prorosyjskich materiałów na „czasowo okupowanych terenach”. W jaki sposób? Poprzez wykorzystanie opracowanej przez siebie aplikacji mobilnej na m.in. Androida oraz iOS.

Funkcjonariusze odkryli, że to jeden z mieszkańców. Został zwerbowany przez specsłużby Rosji. Miał być zaangażowany w operacje dywersyjne.

Służba podkreśla, że fale radiowe były używane przez prokremlowskich agitatorów do rozpowszechniania haseł poparcia dla okupantów i usprawiedliwiania ich agresji.

Czytaj też

Ponadto, w Czerkasach funkcjonariusze zatrzymali propagandzistę, który zajmował się m.in. promowaniem rosyjskich grup i wspierał agresję Putina. W tym celu publikował w sieci prokremlowskie materiały.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze