Reklama

Social media

Rosyjska propaganda o Ukrainie. Uwaga na te konta na Telegramie [LISTA]

parada zwycięstwa Putin
Autor. The Presidential Press and Information Office/Wikimedia Commons/CC4.0

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) udostępniła listę kont na Telegramie, które mają być powiązane z Kremlem i stanowić element wojny informacyjnej. Za ich pośrednictwem rozpowszechniane są fake newsy i prorosyjska propaganda. Jakich kanałów unikać na platformie? 

Reklama

SBU opublikowało oświadczenie dotyczące ochrony infosfery tego kraju przed wrogimi działaniami, prowadzonymi za pomocą rosyjskich kanałów na Telegramie. 

Reklama

W jego treści podkreślono, że w sytuacji, gdy Ukraina skutecznie stawia czoła atakom sił Putina, kwestia bezpieczeństwa informacyjnego jest niezwykle ważna. „Nie mając możliwości wygrania na polu bitwy, wróg próbuje wstrząsnąć ukraińskim społeczeństwem” – czytamy. 

Czytaj też

Lista kanałów

SBU wskazuje, że we wrogie kampanie zaangażowane są w szczególności konta na Telegramie, których działalność w praktyce koordynuje Kreml. Mają za nimi stać m.in. rosyjskie służby specjalne. 

Reklama

Służba wymienia tu takie konta jak m.in. MediaPost, Legitymnyj, Spletnica, Kartel, Rezydent czy Nabljudatel. Pełna lista jest dostępna pod linkiem.

rosyjska propaganda Telegram
Lista kont powiązanych z Rosją. Jak podaje SBU, jest ona aktualizowana.
Autor. SBU/ssu.gov.ua

„Nie można im ufać”

„Apelujemy o niekorzystanie z tych kanałów, ponieważ ich działalność jest finansowana i koordynowana przez Rosję” – ostrzega SBU. 

Służba podkreśla, że nie można im ufać, ponieważ rozpowszechniają fake newsy i zmanipulowane treści przez co stają się elementem wojny informacyjnej przeciwko Ukrainie. 

Ponadto, Służba zwraca uwagę, że wiele ze wskazanych kanałów zamawia reklamy w ukraińskich publikacjach w celu własnej promocji. Z tego względu zwrócono się z apelem do właścicieli i redaktorów krajowych mediów o niewspieranie tego typu inicjatyw, ponieważ służą one wrogowi.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama