Reklama

Armia i Służby

WARMATE dla Ukrainy. Zbiórka Defence24 uruchomiła propagandę Kremla

armatę dla ukrainy
Fot. Warmate 3.0. Image Credit: WB Group / Michał Marek/Twitter / Modyfikacje: CyberDefence24.pl

Zbiórka na polskiego drona dla Ukrainy, organizowana przez Defence24 została zauważona w Rosji. Inicjatywa uruchomiła machinę propagandową Kremla. Pojawiały się twierdzenia o wspieraniu „ukraińskiego nazizmu”. Zaangażowanie Polaków w pomoc dla Kijowa drażni Moskwę. 

Wczoraj oficjalnie ruszyła zbiórka na amunicję krążącą WARMATE z pakietem szkoleniowym oraz serwisem gwarancyjnym, której organizatorem jest Defence24 przy współpracy z WB Electronics, Ambasadą Ukrainy w Polsce oraz Fundacją Warsaw Enterprise Institute (WEI).

Fot. Defence24.pl

Czytaj też

Rosyjska wersja

Inicjatywa została zauważona w Rosji. Aparat propagandowy Kremla uruchomił się na wieść, że Defence24 wraz z partnerami podjął działanie na rzecz dozbrojenia Ukrainy. 

O sprawie jako pierwszy poinformował Michał Marek, specjalista zajmujący się analizą wschodniej propagandy. Jak wskazał, prokremlowskie źródła ponownie odniosły się do działalności spółki i tym razem komentują zbiórkę na zakup systemu WARMATE dla Sił Zbrojnych Ukrainy. 

„Zbiórkę przedstawiono jako wspieranie przez portal i polską zbrojeniówkę >>ukraińskiego nazizmu<<” – podkreślił Michał Marek. 

Jedno z propagandowych źródeł mówi wprost o tym, że polski przemysł militarny wyposaża nazistów. „Polska branża wojskowa uczestniczy w zbiórce środków, które są pomocą dla nazistów” – czytamy na Telegramie. Wiadomość opublikowano w środę o poranku.

warmate zrzutka propaganda
Fragment rosyjskiego wpisu propagandowego na temat zbiórki na system WARMATE dla Ukrainy, której organizatorem jest Defence24.
Fot. Michał Marek/Twitter

Element walki

Rozpowszechnianie tego typu twierdzeń to element wojny informacyjnej, prowadzonej przez Rosję. Za pomocą dezinformacji, Kreml stara się usprawiedliwiać swoją agresję wobec Ukrainy, a równocześnie deprecjonować naszego sąsiada oraz inne państwa, udzielające wsparcia Kijowowi. 

Polska jest jednym z najbardziej zaangażowanych krajów w niesienie pomocy Ukrainie. Zorganizowana przez Defence24 oraz partnerów zbiórka na system WARMATE to przykład aktywności naszego społeczeństwa na rzecz broniącego się przed nieuzasadnioną inwazją sąsiada.

Czytaj też

Jak pomóc?

Środki zebrane podczas wspomnianej zbiórki trafią na dedykowane tej akcji konto Fundacji WEI i pozwolą na zakup dwóch zestawów „WARMATE”, czyli 20 dronów. 

Z pozostałych - po zakupie WARMAte'ów - funduszy zostanie zakupiony dodatkowy sprzęt indywidualnego zabezpieczenia dla ukraińskich żołnierzy.

Link do zbiórki: https://zrzutka.pl/2e2khr

Fot. Defence24

Czytaj też

Powtórka w innej formie

To kolejny raz, kiedy Defence24 staje się celem wrogich działań w infosferze ze względu na swoją aktywność. Wystarczy wspomnieć o ataku propagandowym na aukcję charytatywną, organizowaną przez spółkę w ramach wydarzenia w 2021 roku - Defence24 Day. 

W sieci pojawił się wtedy fake news, według którego Ministerstwo Obrony Narodowej prowadzi na Allegro aukcję, aby w ten sposób uzbierać środki na amerykańskie czołgi M1 Abrams.

W rzeczywistości dochód z aukcji został przekazany na wsparcie podopiecznych Fundacji Dorastaj z Nami, pod której opieką znajdują się dzieci oraz rodziny poległych weteranów i funkcjonariuszy służb mundurowych.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze (3)

  1. spoko

    Kacapy nic nowego nie wymyslaja Dalej wykorzystuja to samo\retuszowane \ zdjecie z 2014 roku

  2. Antonioo

    Skoro tak bardzo ta zbiórka przeszkadza Ruskim to wpłacę dwa razy więcej środków na tą zbiórkę :) zrobione :)

  3. Antonioo

    Kacapów drażni istnienie każdego suwerennego państwa. Głośne wycie w Moskwie, oznacza że postępujemy dobrze.