Reklama

Armia i Służby

Operacje przeciwko Ukrainie. SBU: mamy dowody na dywersję i sianie propagandy

wojna Ukraina
Autor. Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA)/Twitter

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zebrała materiał dowodowy przeciwko trzem rosyjskich propagandystom, prowadzącym działalność dywersyjną oraz operacje informacyjne przeciwko Ukrainie. Korzystały na tym rosyjskie służby specjalne i kremlowskie media.

Reklama

W oficjalnym komunikacie do sprawy wskazano, że sprawcy „rozpowszechniali fake newsy dotyczące wewnętrznej sytuacji politycznej w Ukrainie i dyskredytowali wojsko". Robili to za pośrednictwem własnych kanałów w internecie (m.in. YouTube, Telegram), które „są ściśle powiązane z rosyjskimi służbami specjalnymi i kontrolowanymi przez nie farmami botów”. 

Reklama

Nieautentyczne konta wykorzystywane były do zapewnienia masowego rozgłosu prokremlowskim treściom.

Czytaj też

Rosyjskie służby specjalne i propagandziści

„W efekcie działań dochodzeniowo-operacyjnych w Kijowie o podejrzeniu dokonania przestępstwa został poinformowany bloger ze stolicy, który szerzył dezinformację na temat wsparcia logistycznego i technicznego Sił Zbrojnych (Ukrainy – red.)” – podaje SBU.

Reklama

Jego materiały wykorzystywały rosyjskie specsłużby i kremlowscy propagandziści  do przygotowywania i prowadzenia wrogich operacji informacyjnych. 

Co więcej, podejrzany angażował się również w organizację protestów w Kijowie, mających na celu destabilizację sytuacji wewnętrznej w stolicy Ukrainy. 

Czytaj też

Propaganda i dywersja

Drugą osobą, wobec której SBU zebrało materiał dowodowy, jest blogerka z Krymu, prowadząca kilka kanałów na YouTube. Ich łączna liczba subskrybentów wynosi ponad 1,5 mln.

W udostępnionych materiałach publicznie usprawiedliwiała rosyjską inwazję oraz zajęcie Półwyspu Krymskiego. Pojawiała się również w propagandowych rosyjskich programach, w tym talk show Sołowiowa. 

SBU posiada także dowody na wrogą działalność (dywersja) byłego mieszkańca Odessy, który obecnie ukrywa się w Doniecku. Ustalono, że sprawca w czerwcu 2021 roku stworzył kanał Telegram „Duch Noworosji”, gdzie nawoływał do zbiórki pieniędzy na wsparcie rosyjskich sił okupacyjnych.

W komunikacie zadeklarowano, że obecnie podejmowane są wysiłki, aby pociągnąć wskazane osoby do odpowiedzialności i postawić przed sądem.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze