Reklama

Armia i Służby

SBU rozbiło rosyjską fabrykę trolli w Kijowie

sbu ukraina
Zdjęcie z operacji SBU.
Autor. СБ України (@ServiceSsu)/Twitter

Ukraińskie służby zatrzymały organizatorów rosyjskiej fabryki trolli w Kijowie. Wykorzystywano ją do realizacji interesów Kremla.

Reklama

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zneutralizowała prokremlowską fabrykę trolli w Kijowie. Sprawcy wykorzystywali ją do rozpowszechniania w mediach społecznościowych apele o wsparcie zbrojnej agresji przeciwko naszemu sąsiadowi. Propagowano również treści usprawiedliwiające zbrodnie wojenne popełniane przez siły Putina. 

Reklama

Czytaj też

Reklama

SBU wskazuje w oficjalnym komunikacie, że jako główne źródło nagłaśniania prorosyjskich materiałów wykorzystano kanał na Telegramie należący do propagandysty Jurija Podolaka (rosyjski bloger posiadający ponad 2,7 mln subskrybentów). 

fabryka trolli
Zdjęcie z operacji SBU.
Autor. СБ України (@ServiceSsu)/Twitter

Trolle rozpowszechniały treści poprzez ich udostępnianie lub tworzenie własnych wpisów o prokremlowskim charakterze. W ten sposób próbowano zwiększyć zasięg publikowanych materiałów. 

Czytaj też

Według śledztwa za wrogą aktywnością stoi dwóch mieszkańców obwodu kijowskiego. W miejscach ich przebywania znajdował się sprzęt komputerowy do prowadzenia kampanii informacyjnej i komunikacji z przedstawicielami Rosji. Funkcjonariusze zarekwirowali urządzenia.

Zatrzymani próbowali zaangażować we wrogą aktywność nowych członków.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu.Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama