Reklama

Armia i Służby

SBU rozbiło rosyjską farmę botów. Miała być „siłą uderzeniową” Kremla

SBU farma botów
Rozbicie rosyjskiej farmy botów. Zdjęcie z działań SBU.
Autor. СБ України (@ServiceSsu)/Twitter

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) rozbiła w Zaporożu farmę botów, która służyła do rozpowszechniania w mediach społecznościowych dezinformacji i rosyjskiej propagandy. Z czasem miała się stać się „siłą uderzeniową” Kremla.

Reklama

SBU wskazuje, że „prokremlowska farma botów” składała się z blisko 2 tys. nieautentycznych kont. Z czasem miała stać się „siłą uderzeniową” Kremla przeznaczoną do prowadzenia zakrojonego na szeroką skalę „sabotażu informacyjnego” w regionach przyfrontowych. 

Reklama

Czytaj też

Reklama

Dezinformacja i propaganda

Boty służyły do rozpowszechniania dezinformacji dotyczącej sytuacji na froncie południowym, a także kolportowania materiałów popierających okupantów i wzywających do udzielania im wsparcia (m.in. finansowego).

Za pomocą nieautentycznych kont prowadzono również kampanię uderzającą w wizerunek Sił Zbrojnych Ukrainy. Zachęcano obywateli tego kraju, aby nie wstępowali do wojska i unikali mobilizacji. 

SBU podkreśla, że fake newsy oraz prokremlowskie treści udostępniano przede wszystkim na Telegramie. Głównym źródłem było konto rosyjskiego propagandysty Rogowa. 

Czytaj też

Przeszukanie biura

Śledztwo wykazało, że farma została założona przez „lokalnego specjalistę IT”.  W jednym z wynajmowanych lokali biurowych w centrum Zaporoża ulokował sprzęt przeznaczony do „działalności dywersyjnej”. Dzięki niemu każdego dnia możliwe było rejestrowanie nowych, nieautentycznych kont w mediach społecznościowych. 

Podczas przeszukania funkcjonariusze SBU znaleźli:

  • sprzęt komputerowy z dowodami nielegalnej działalności;
  • 2,5 tys. kart SIM ukraińskich operatorów;
  • bramki SIM oraz inne urządzenia i oprogramowanie.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama