Armia i Służby

Propagandysta Putina skazany. Pracował dla rosyjskiej RT

Anton Kuzniecow-Krasowski RT
Fot. Defense of Ukraine (@DefenceU) / СБ України (@ServiceSsu) / Twitter / Modyfikacje: CyberDefence24.pl

Były dyrektor nadawczy prokremlowskiej telewizji „RT” został skazany przez ukraiński sąd za szerzenie rosyjskiej propagandy, w tym m.in. nawoływanie do ludobójstwa.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zebrała materiał dowodowy potwierdzający, że Anton Kuzniecow-Krasowski, były dyrektor nadawczy prokremlowskiej telewizji „RT”, dopuścił się „zbrodni przeciwko Ukrainie” – wynika z oficjalnego komunikatu SBU.

Od lutego br. publicznie wyrażał poparcie dla rosyjskiej inwazji, usprawiedliwiał zbrodnie dokonywane przez siły Putina oraz nawoływał do ludobójstwa Ukraińców. Tego typu hasła rozgłaszał podczas audycji RT, a także za pośrednictwem Telegramu. 

Pod koniec sierpnia 2022 r. zakończyło się postępowanie przygotowawcze w sprawie rosyjskiego dziennikarza. Wówczas do sądu trafił akt oskrażenia przeciwko mężczyźnie.

Czytaj też

Jak podaje SBU, sąd uznał Antona Kuzniecowa-Krasowskiego winnym. Propagandysta Putina został skazany na 5 lat więzienia z konfiskatą mienia. „To maksymalna kara pozbawienia wolności” za tego typu przestępstwa. 

Obecnie skazany ukrywa się przed ukraińskim wymiarem sprawiedliwości, przebywając za granicą. „SBU zna jego lokalizację i prowadzą działania mające na celu pociągnięcie sprawy do odpowiedzialności” – czytamy w komunikacie.

Czytaj też

Jedno z zadań SBU

SBU regularnie prowadzi działania mające na celu zdemaskowanie propagandystków Putina i ich osądzenie. Przykładowo, w ubiegłym tygodniu informowaliśmy o zgromadzeniu materiału dowodowego dotyczącego prokremlowskiej aktywności osobowości telewizyjnej Tetiany Montian.

Kobieta od 2021 r. przebywa w Rosji i bierze czynny udział w „informacyjnych i psychologicznych operacjach”, prowadzonych przez tamtejsze służby specjalne.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze (1)

  1. Halloumi

    Jak za faszyzmu... kazdy dziennikarz ktory nie popiera jest propagandzistom... jak Amnesty International mowilo o zbrodniach ukraincow.. tez ich zakrzyczeli

Czytaj także