Reklama

Armia i Służby

Propagandysta Putina skazany. Pracował dla rosyjskiej RT

Anton Kuzniecow-Krasowski RT
Autor. Defense of Ukraine (@DefenceU) / СБ України (@ServiceSsu) / Twitter / Modyfikacje: CyberDefence24.pl

Były dyrektor nadawczy prokremlowskiej telewizji „RT” został skazany przez ukraiński sąd za szerzenie rosyjskiej propagandy, w tym m.in. nawoływanie do ludobójstwa.

Reklama

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zebrała materiał dowodowy potwierdzający, że Anton Kuzniecow-Krasowski, były dyrektor nadawczy prokremlowskiej telewizji „RT”, dopuścił się „zbrodni przeciwko Ukrainie” – wynika z oficjalnego komunikatu SBU.

Reklama

Od lutego br. publicznie wyrażał poparcie dla rosyjskiej inwazji, usprawiedliwiał zbrodnie dokonywane przez siły Putina oraz nawoływał do ludobójstwa Ukraińców. Tego typu hasła rozgłaszał podczas audycji RT, a także za pośrednictwem Telegramu. 

Pod koniec sierpnia 2022 r. zakończyło się postępowanie przygotowawcze w sprawie rosyjskiego dziennikarza. Wówczas do sądu trafił akt oskrażenia przeciwko mężczyźnie.

Reklama

Czytaj też

Jak podaje SBU, sąd uznał Antona Kuzniecowa-Krasowskiego winnym. Propagandysta Putina został skazany na 5 lat więzienia z konfiskatą mienia. „To maksymalna kara pozbawienia wolności” za tego typu przestępstwa. 

Obecnie skazany ukrywa się przed ukraińskim wymiarem sprawiedliwości, przebywając za granicą. „SBU zna jego lokalizację i prowadzą działania mające na celu pociągnięcie sprawy do odpowiedzialności” – czytamy w komunikacie.

Czytaj też

Jedno z zadań SBU

SBU regularnie prowadzi działania mające na celu zdemaskowanie propagandystków Putina i ich osądzenie. Przykładowo, w ubiegłym tygodniu informowaliśmy o zgromadzeniu materiału dowodowego dotyczącego prokremlowskiej aktywności osobowości telewizyjnej Tetiany Montian.

Kobieta od 2021 r. przebywa w Rosji i bierze czynny udział w „informacyjnych i psychologicznych operacjach”, prowadzonych przez tamtejsze służby specjalne.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze (1)

  1. Halloumi

    Jak za faszyzmu... kazdy dziennikarz ktory nie popiera jest propagandzistom... jak Amnesty International mowilo o zbrodniach ukraincow.. tez ich zakrzyczeli

Reklama