Reklama

Armia i Służby

Propagandystka powiązana ze służbami specjalnymi Rosji. Grozi jej 10 lat więzienia

propagandystka Rosja Putin
Poszukiwana propagandystka powiązana z rosyjskimi służbami specjalnymi.
Autor. Ukraińska cyberpolicja/cyberpolice.gov.ua

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zgromadziła materiał dowodowy dotyczący prokremlowskiej działalności osobowości telewizyjnej Tetiany Montian. Propagandystka publicznie głosiła hasła usprawiedliwiające rosyjską inwazję. 

Reklama

Tetiana Montian, przebywając w Rosji od 2021 r., bierze czynny udział w „informacyjnych i psychologicznych operacjach", prowadzonych przez rosyjskie służby specjalne – wynika z komunikatu SBU. 

Reklama

Czytaj też

Reklama

Jej aktywność polega na występowaniu w rosyjskiej telewizji i publicznym nawoływaniu do zmiany granic Ukrainyoraz wpierania sił Putina. Okresowo pojawia się na okupowanych obszarach obwodu donieckiego i ługańskiego, aby przygotowywać materiały propagandowe na korzyść Kremla.

Ponadto, zajmuje się rozpowszechnianiem dezinformacji o sytuacji za naszą wschodnią granicą. Do tego celu wykorzystuje m.in. YouTube'a i Telegram. Konta propagandystki subskrybuje blisko pół miliona osób. 

Czytaj też

Jak wskazuje ukraińska cyberpolicja, Tetiana Montian została wpisana na międzynarodową listę osób poszukiwanych. Obecnie trwają działania mające na celu zajęcie jej majątku. Kobiecie grozi do 10 lat więzienia.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze (2)

  1. Facetoface

    V kolumny nie brakuje po tej stronie barykady- warto wspomnieć o Otwartym dialogu.

  2. Avengers

    Co do propagandy - Raz Rosjanie dali nam Szczescin, Prusy, nawet Torun i Poznan Wroclaw od nIemiec (Ziemie odzskane) Innym razem - oni szli i gwalcili i ukradli zegarki. Nic nie dali. Raz Koscil Katolicki urworwal Polske w czasie zaborow (ostoja jezyka) czy komuny (koscily pelne) innym razem to zgraja pedofili. Raz pomniki buduja potem na zyletki. WIekoszc ludzi nie roztoznia propagandy od faktow.

Reklama