Reklama

Armia i Służby

Kontrakt Pentagonu rozstrzygnięty. 250 mln dolarów na badania nad AI

Fot. Army Cyber
Fot. Army Cyber

Amerykańska armia rozstrzygnęła kontrakt o wartości 250 mln dolarów na badania nad rozwojem sztucznej inteligencji i uczeniem maszynowym. Do jakiej firmy trafi ta pokaźna suma?

Reklama

Departament Obrony decyzję w sprawie podpisania kontraktu na badania nad AI i uczeniem maszynowym ogłosił 26 września. Kontrakt będzie obowiązywał do 2026 roku i zdobyła go firma Palantir Technologies.

Reklama

Warto przypomnieć, że choćby w październiku 2022 roku Palantir wygrał 5-letni kontrakt z amerykańską armią na konserwację predykcyjną (na podstawie AI, przy wykorzystaniu algorytmów i uczenia maszynowego można prognozować potencjalne awarie sprzętu, nim do nich dojdzie – red.) o wartości ponad 85 mln dolarów. Dodatkowo firma ma też zajmować się wdrożeniem globalnego systemu zarządzania informacjami o siłach zbrojnych, co ma ułatwić analizę danych w zakresie zasobów ludzkich, szkolenia i sprzętu, jakimi dysponują żołnierze.

Jak zwraca uwagę serwis C4isrnet, Departament Obrony – od 2021 roku dysponował 685 projektami w których chodziło o potencjał wykorzystania sztucznej inteligencji.

Reklama

Czytaj też

Sztuczna inteligencja w armii

Jak pisaliśmy na łamach CyberDefence24.pl, zdaniem Lt. Gen. Roberta Skinnera, dyrektora DISA (Defense Information Systems Agency) generatywna sztuczna inteligencja i korzystanie z chatbotów zdolnych do przeprowadzenia wiarygodnej konwersacji sprawi, że „hakerzy będą bardziej wyrafinowani”.

Z jednej strony rozwiązania AI dają wiele możliwości i mogą być stosowane także w cyberbezpieczeństwie. Z drugiej - co oczywiste - będą niosły z sobą wiele zagrożeń, takich jak np. podstawowa możliwość szybszego przygotowywania kampanii phishingowych.

Czytaj też

Firma Palantir

Dla przypomnienia, firma Palantir została założona w 2003 r. przez konserwatywnego miliardera Petera Thiela (znanego m.in. ze wsparcia finansowego kampanii Donalda Trumpa) oraz Aleksa Karpa. Pierwotnie Palantir był jedynie skromną firmą analityczną, którą wspierał kapitał powiązany z CIA. Później jednak zasłyęła m.in. rolą, jaką miała odegrać w schwytaniu Osamy bin Ladena. Określana jest firmą, która "ma wiedzieć o nas wszystko".

/NB

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze (1)

  1. Sebseb

    250 mln to pokaźna suma? Biorąc pod uwagę ogólne koszty funkcjonowania armii to raczej grosze.

Reklama