Armia i Służby
Kontrowersyjna firma wygrywa przetarg Pentagonu
Firma Palantir wygrała kontrakt Pentagonu na stworzenie rozwiązania, które umożliwi analizowanie ogromnych ilości danych i szybkie dostarczanie dowódcom informacji z pola bitwy. Jego wartość wynosi 59 mln dolarów – podaje C4isrnet.
Sprawa dotyczy 5-letniej umowy na aplikację „All Source II”, która została ogłoszona 17 października br. przez PEO IEW&S (Army Program Executive Office for Intelligence, Electronic Warfare and Sensors).
Czytaj też
Wsparcie dowódców
Rozwiązanie dostarczone przez Palantir ma być elementem szerszego pakietu dowodzenia operacjami. Takie podejście redukuje ilość sprzętu potrzebnego do utrzymania wysokiej jakości pracy wywiadu i wojska, a równocześnie skraca czas dostarczania do dowódców istotnych informacji.
Rozwiązanie z założenia ma stać się zestawem jakościowych narzędzi, które pozwolą na usprawnienie procesu planowania przed i w trakcie misji.
Czytaj też
Kolejna umowa
Jak informuje C4isrnet, „All Source II” ma być również częścią większego przedsięwzięcia. Mowa o „Intel Apps”, które obejmuje m.in. specjalistyczne oprogramowanie do gromadzenia informacji.
Warto przypomnieć, że firma Palantir w październiku podpisała także 5-letnią umowę z Pentagonem o wartości ponad 85 mln dolarów dotyczącą rozwiązania do prognozowania potrzeb serwisowych armii.
Czytaj też
Wie o nas wszystko
Przedsiębiorstwo jednak budzi kontrowersje. Jakie? Jak informowaliśmy na łamach naszego portalu, firma została założona w 2003 r. przez konserwatywnego miliardera Petera Thiela (znanego m.in. ze wsparcia finansowego kampanii Donalda Trumpa) oraz Aleksa Karpa. Uznawana jest za jedną z najbardziej tajemniczych i kontrowersyjnych spółek na świecie.
Pierwotnie Palantir był jedynie skromną firmą analityczną, którą wspierał kapitał powiązany z CIA. Później jednak zasłyęła m.in. rolą, jaką miała odegrać w schwytaniu Osamy bin Ladena.
Palantir ma dostęp do ogromnych ilości danych o użytkownikach usług cyfrowych. To firma, która ma wiedzieć o nas wszystko.
Więcej na temat spółki można znaleźć w tekście: Palantir w Polsce. Kontrowersyjna firma rozpoczęła współpracę z rządem.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany