Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Sztuczna inteligencja dostarcza paliwa hakerom. "Jedno z najbardziej destrukcyjnych rozwiązań"

Lt. Gen. Robert J. Skinner w czasie swojego przemówienia na temat generatywnej sztucznej inteligencji
Lt. Gen. Robert J. Skinner w czasie swojego przemówienia na temat generatywnej sztucznej inteligencji
Autor. DISA photo by Erika Alverio

Lt. Gen. Robert Skinner, dyrektor DISA (Defense Information Systems Agency) uważa, że generatywna sztuczna inteligencja i korzystanie z chatbotów zdolnych do przeprowadzenia wiarygodnej konwersacji sprawi, że „hakerzy będą bardziej wyrafinowani”.

Reklama

Pojawienie się na rynku rozwiązań sztucznej inteligencji, które mają nam usprawnić pracę poprzez m.in. generowanie gotowych odpowiedzi na zadane pytania to nie tylko szansa, ale także zagrożenie. Na ten fakt zwrócił uwagę Lt. Gen. Robert Skinner, który uważa – cytowany przez C4isrnet – że AI „podniesie poprzeczkę dla amerykańskich zabezpieczeń”.

Reklama

Jego zdaniem AI, to „jedno z najbardziej destrukcyjnych rozwiązań, jakie widział od dłuższego czasu”, a jej upowszechnienie będzie się wiązało z poważnymi konsekwencjami dla bezpieczeństwa.

Szef Defense Information Systems Agency w czasie konferencji AFCEA TechNet Cyber w Baltimore ocenił, że „ci, którzy wykorzystają sztuczną inteligencję i potrafią zrozumieć, jak najlepiej to zrobić, ale także jak najlepiej się przed tym chronić, będą tymi, którzy mają przewagę”.

Reklama

Czytaj też

Rosnąca popularność AI

Generatywna sztuczna inteligencja zyskała na popularności głównie z powodu ChatuGPT, jednak swoje narzędzia zaprezentowali także inni technologiczni giganci. W pomysłach prześciga się także wiele start-upów, które w AI widzą szansę na wybicie się i zaistnienie na rynku nowych technologii.

Dyrektor DISA w swojej wypowiedzi zwrócił również uwagę, że w jego opinii AI nie będzie istotnym narzędziem dla „wysokiej klasy przeciwników”, jednak zwiększy możliwości wielu osób, by przygotować np. złośliwy kod w znacznie szybszy sposób. „Jakie więc mamy systemy ochronne, zabezpieczenia i możliwości sieciowe, aby wspierać ochronę tych danych i wspierać naszych ludzi?” – zapytał Lt. Gen. Robert Skinner.

Jak zwraca uwagę C4isrnet, zyskanie przewagi w dziedzinie sztucznej inteligencji jest oceniane jako kluczowe, by utrzymać konkurencyjność na arenie międzynarodowej nie tylko w sektorze obronnym. Od początku 2021 roku Pentagon miał realizować 685 projektów AI, w tym kilka powiązanych z systemami uzbrojenia – czytamy.

Czytaj też

Ostrzeżenia przed rozwojem AI

Nie jest to pierwsze tego typu publiczne ostrzeżenie przed rozwojem sztucznej inteligencji. Sam szef OpenAI - twórcy ChatGPT - wyrażał obawy, że boi się, w jaki sposób modele AI mogą zostać wykorzystane do powszechnej dezinformacji i do „ofensywnych cyberataków”.

Natomiast w tym tygodniu Geoffrey Hinton , zwany „ojciecem chrzestnym” sztucznej inteligencji ostrzegał przed niebezpieczeństwami, jakie wiążą się z powszechnym korzystaniem z rozwiązań AI.

Obawia się on między innymi, że technologia będzie rozpowszechniać fałszywe informacje i eliminować miejsca pracy i żałuje swojej „pionierskiej roli w rozpowszechnianiu AI”. Dodał, że zrezygnował, aby móc ostrzec o ryzyku związanym ze sztuczną inteligencją, nie martwiąc się o swój wpływ na firmę, w której pracował.

Czytaj też

Amerykańskie ministerstwo bezpieczeństwa wewnętrznego sformowało specjalny zespół zadaniowy, który ma zająć się poszukiwaniem i tworzeniem narzędzi opartych o sztuczną inteligencję. Ich celem ma być wzmacnianie bezpieczeństwa narodowego, o czym pisaliśmy na naszych łamach.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama