Reklama

Armia i Służby

Hakerzy wywiadu USA zaatakują sieci zarządzane przez gigantów

Cyber soldier
Autor. West Point - The U.S. Military Academy/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

Hakerzy amerykańskiej agencji wywiadowczej NSA (National Security Agency) przy wsparciu Pentagonu przeprowadzą cyberataki na infrastrukturę zarządzaną przez cztery koncerny: Amazona, Google’a, Microsofta i Oracle. To zwycięzcy przetargu na chmurę dla wojska USA.

Reklama

Będzie to element testu „cyfrowej siły” koncernów i podstawa do zrozumienia strategii „zerowego zaufania", realizowanej przez Department Obrony USA (DoD) – podaje C4isrnet.

Reklama
    Reklama

    Kontrakty na chmurę

    Reklama

    Przypomnijmy, że na początku grudnia 2022 r. Pentagon przyznał wspomnianym koncernom kontrakty na przetwarzanie danych w chmurze. Ich łączna wartość to 9 mld dol. Będą obowiązywać do 2028 roku.

    Dzięki umowom, DoD chce zagwarantować sobie dostęp do usług chmurowych na wszystkich szczeblach: od poziomu strategicznego do taktycznego.

    Reklama
      Reklama

      „Na jakim etapie jesteśmy?”

      Reklama

      Jak wskazuje C4isrnet, testowy atak hakerski ma imitować wrogą cyberoperację prowadzoną przez adwersarza. To pozwoli specjalistom na ustalenie luk i podatności oraz pokaże czy podmioty z zewnątrz są w stanie np. zdobyć dane.

      Inicjatywa to nie jest wymóg narzucony przez nawiązane z Pentagonem umowy, lecz efekt porozumienia na linii koncerny a Departament Obrony USA. Jej celem jest pokazanie, na jakim etapie znajduje się realizacja podejścia „zerowego zaufania”.

      Reklama
        Reklama

        „Zerowe zaufanie”, czyli co?

        Reklama

        Jak informowaliśmy, polega ono na przyjęciu założenia, że infrastruktura znajduje się w stanie permanentnego zagrożenia. Strategia ma zostać w pełni wdrożona do 2027 roku.

        Celem Amerykanów jest zmniejszenie powierzchni dla potencjalnego cyberataku, podniesienie skuteczności zarządzania ryzykiem oraz efektywniejsza wymiana danych z partnerami. To wszystko ma pomóc w szybkim powstrzymywaniu wrogich działań.

        Reklama
          Reklama

          Zweryfikować deklaracje

          Reklama

          Amazon, Google, Microsoft i Oracle zadeklarowały, że mogą zapewnić „docelowy poziom zerowego zaufania” – wynika ze słów Randy'ego Resnicka, głównego informatyka Pentagonu.

          Przeprowadzenie testu i cyberataku na zarządzane przez koncerny sieci ma w rzeczywistości zweryfikować ich twierdzenia.

          Reklama

          Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

          Reklama
          Reklama

          Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?

          Materiał sponsorowany

          Komentarze

            Reklama