Reklama

Armia i Służby

Cyberpolicja działa od roku. Podano liczby dotyczące akcji

Fot. Polska Policja, Twitter
Fot. Polska Policja, Twitter

12 stycznia 2022 roku powstało Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC). Jednostka Policji specjalizująca się w walce z cyberzagrożeniami podsumowała swoją dotychczasową działalność.

Reklama

Na stronie CBZC opublikowano podsumowanie roku działalności Biura. Za jedną z przełomowych dat w historii funkcjonowania CBZC uznawany jest 12 lipca 2022 roku. To wtedy nastąpił transfer policjantów pracujących w komórkach ds. zwalczania cyberprzestępczości w KGP i komendach wojewódzkich do CBZC. Wspomniany proces rekrutacji przeszło 320 funkcjonariuszy.

Reklama

Liczba zatrudnionych rośnie

Reklama

W styczniu informowaliśmy o liczbie osób, które wzięły udział w rekrutacji przeprowadzonej w CBZC (do 9 stycznia). Do wspomnianego dnia 144 osoby złożyły dokumenty rekrutacyjne.

Rekrutacja do Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości nie jest procesem zakończonym. Pod koniec 2022 roku poinformowano o rozpoczęciu zatrudniania osób, które nie są policjantami.

Na chwilę obecną zadania funkcjonariuszy CBZC realizuje 446 funkcjonariuszy.

Czytaj też

Współpraca z zagranicą i krajowymi instytucjami

W komunikacie wymieniono też dotychczasowe osiągnięcia biura zarządzanego przez nadinsp. Adama Cieślaka. Przez ostatni rok przeprowadzono 100 realizacji (głównie wobec oszustów internetowych) na terenie Polski. Zarzuty postawiono 234 osobom (46 tymczasowo aresztowane). Zabezpieczono mienie o wartości 33 milionów złotych.

Opisano także współpracę podejmowaną przez CBZC w ramach kooperacji krajowych i zagranicznych akcji.

„Istotną rolą w walce z cyberprzestępcami jest ścisła współpraca z instytucjami krajowymi i międzynarodowymi, jak Interpol, Europol czy J-CAT, czyli Wspólna Grupa Zadaniowa ds. Cyberprzestępczości przy EUROPOL-u" – możemy przeczytać w komunikacie CBZC.

Wśród instytucji państwowych współpracujących z Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości wymieniono NASK, CEPOL, CSIRT KNF czy Związek Banków Polskich. Ponadto podkreślono, że CBZC przewodniczy międzynarodowemu zespołowi zadaniowemu, w której skład wchodzą przedstawiciele organów ścigania z 18 krajów członkowskich Europolu.

Czytaj też

Plany na 2023 r.

W ostatnich dniach poznaliśmy też plany dot. CBZC na rok 2023, o których informowaliśmy na stronie CyberDefence24 . W tym roku wydatkowania na Biuro mają wynieść 274 mln. 362 tys. złotych. Między innymi z tych środków ma być kontynuowana budowa nowej siedziby CBZC.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze