Reklama

Armia i Służby

Cyberpolicja ws. patostreamerów: W tym roku 2 tys. interwencji

Cyberpolicjant w czasie czynności służbowych
Cyberpolicjant w czasie czynności służbowych
Autor. CBZC/ policja.pl

W sprawie dwójki patostreamerów, którzy w czasie transmisji w internecie upijali, znęcali się nad dwiema dziewczynami, dotykali je i bili; toczy się śledztwo prowadzone przez katowicką prokuraturę. Swój udział w sprawie ma też Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. Jak deklaruje cyberpolicja, w tym roku już 2 tys. razy reagowała ws. zdarzeń w sieci - szczególnie takich, które zagrażają życiu lub zdrowiu.

Reklama

Jak informowaliśmy w czwartek na łamach CyberDefence24.pl, katowicka prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie patostreamerów, którzy kilka dni temu podczas transmisji w internecie najpierw upijali dziewczyny, a potem się nad nimi znęcali.

Reklama

Jak podała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek w rozmowie z PAP: „Śledztwo prowadzone jest m.in. w sprawie nieudzielenia pomocy jednej z pokrzywdzonych i spowodowania obrażeń ciała u drugiej pokrzywdzonej” - poinformowała rzeczniczka prokuratury. Potwierdziła również wcześniejsze informacje policji, że obie pokrzywdzone są pełnoletnie.

Natomiast rzeczniczka śląskiej policji komisarz Sabina Chyra-Giereś poinformowała, że w związku ze zgłoszeniami dotyczącymi transmisji internetowych, policjanci podjęli czynności, których celem ma być ustalenie okoliczności opublikowanych w sieci materiałów „pod kątem ew. naruszenia przepisów prawa”. W sprawie biorą udział także funkcjonariusze z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, którzy zabezpieczyli nagrania oraz ustalili uczestników transmisji. „Zgromadzony w sprawie materiał został przekazany do prokuratury, celem oceny prawno-karnej”- dodała policja.

Reklama

O komentarz w sprawie patostreamingu spytaliśmy w ostatni poniedziałek Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz YouTube - jakie działania podejmuje, by przeciwdziałać patostreamingowi na swojej platformie. Po czwartkowej publikacji otrzymaliśmy odpowiedzi z CBZC.

Czytaj też

Cyberpolicja: wspieranie innych jednostek Policji

Podkomisarz Marcin Zagórski z zespołu prasowego Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w odpowiedzi na nasze pytania zaznacza, że „w kontekście ostatnich wydarzeń i doniesień medialnych związanych ze sprawą mężczyzny, który w internecie transmitował treści, które mogą nosić znamiona przestępstwa np. pobicia czy znieważenia, warto zasygnalizować, że takie zachowanie nie jest typowym cyberprzestępstwem”.

”Natomiast jest rodzajem przestępstwa, które może być popełnione w realnym świecie, a internet służy jedynie jako narzędzie do publikacji tego typu treści. W związku z powyższym, przestępstwami tego rodzaju zajmują się jednostki Policji, które zwalczają przestępczość kryminalną” - podkreśla Podkomisarz Marcin Zagórski.

Jak dodaje, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości jest jednostką organizacyjną Policji, która w swoich zadaniach ma przede wszystkim „zwalczanie poważnej cyberprzestępczości, czyli zaawansowanych technicznie przestępstw popełnionych przy użyciu sieci teleinformatycznej lub systemów teleinformatycznych”. „Jednym z zadań jest również wsparcie w niezbędnym zakresie innych jednostek Policji i w przywołanym przypadku tak właśnie było. Funkcjonariusze CBZC z uwagi na wiedzę i posiadane umiejętności na bieżąco wspierają policjantów KMP Bytom w zakresie zabezpieczania materiałów cyfrowych” - usłyszeliśmy od cyberpolicji.

Czytaj też

W tym roku 2 tys. interwencji

Spytaliśmy także, jakie działania podejmuje na bieżąco cyberpolicja, by w jakiś sposób zapobiegać patostreamingowi. Z otrzymanej odpowiedzi wynika, że policjanci CBZC mają reagować na zdarzenia, które pojawiają się w internecie - szczególnie takie, z których może wynikać zagrożenie dla życia lub zdrowia osoby. „W tym roku policjanci Sekcji Obsługi Całodobowej CBZC podjęli już ponad 2 tys. takich działań. W każdym przypadku dokonane ustalenia przekazywane są konkretnej jednostce Policji w kraju lub za granicą w celu natychmiastowego podjęcia działań ratunkowych oraz dalszego prowadzenia postępowań” - wskazuje podkomisarz Marcin Zagórski.

Poza działaniami edukacyjnymi we współpracy m.in. z NASK, Związkiem Banków Polskich, Zespołami CSiRT odpowiedzianymi za reagowanie na incydenty komputerowe oraz FinCERT, cyberpolicja ma planować kolejne - m.in. w najbliższym czasie ”uruchomi kampanię prewencyjną z jednym z wiodących światowych przedsiębiorstw informatycznych” (nie usłyszeliśmy o jaką dokładnie firmę chodzi - red.) - w ramach działań międzynarodowego zespołu InterCop, którego CBZC jest członkiem.

Kolejna głośna sprawa po Pandora Gate

O patoinfluencerach szczególnie głośno zrobiło się po tzw. aferze Pandora Gate, o której także pisaliśmy na naszych łamach. Co w tej sprawie robi Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości? O to zapytaliśmy komendanta CBZC, nadinsp. Adama Cieślaka w krótkiej rozmowie wideo.

YouTube cover video

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama