Reklama

Armia i Służby

Genesis Market. Cyberpolicja rozbiła kolejną grupę

To kolejna akcja cyberpolicji w krótkim czasie
To kolejna akcja cyberpolicji w krótkim czasie
Autor. cbzc.policja.gov.pl

Cyberpolicjanci z Krakowa zatrzymali 9 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. To kolejna akcja powiązana z czarnym rynkiem „Genesis Market”. Co wiemy na ten moment?

Reklama

Policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) w Krakowie zatrzymali 9 osób, które są podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Jej działalność polegała na podrabianiu orzeczeń lekarskich, zaświadczeń o odbytym szkoleniu BHP czy innych dokumentów, które stwierdzały brak przeciwwskazań do pracy. Podejrzani oferowali też obcokrajowcom możliwość uzyskania dokumentów potrzebnych do zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce oraz karty pobytu cudzoziemca. Handel fałszywymi zaświadczeniami odbywał się na zamkniętych forach internetowych i za pośrednictwem szyfrowanych komunikatorów.

Reklama

Przeszukano 11 miejsc na terenie Warszawy oraz zatrzymano 9 osób, w tym 8 osób usłyszało łącznie 22 zarzuty: podrabiania dokumentów, prania pieniędzy i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej - informuje CBZC w nadesłanym nam komunikacie.

Funkcjonariusze zabezpieczyli 32 urządzenia i nośniki danych oraz mienie o wartości ponad 236 tys. złotych. 7 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych. Podejrzanym może grozić kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Reklama

Czytaj też

YouTube cover video

Sprawa Genesis Market

To kolejna akcja cyberpolicji, prowadzona przez Zarząd CBZC w Krakowie i Prokuraturę Regionalną w stolicy Małopolski, dotycząca polskich użytkowników czarnego rynku internetowego „Genesis Market”. Jego działalność opierała się m.in. na nielegalnym handlu danymi, które umożliwiały dostęp do systemów informatycznych.

Serwis ten - jeden z największych na świecie rynków handlu skradzionymi tożsamościami z ponad 2 milionami skradzionych danych - został w kwietniu 2023 r. zamknięty w wyniku międzynarodowej operacji. Brała w niej udział Polska, FBI, holenderska Politie, hiszpańska Policía Nacional i Guardia Civil, francuska Police Nationale oraz inne służby z całego świata. Operację koordynowało Europejskie Centrum ds. Cyberprzestępczości Europolu (EC3).

Jednak jak pisaliśmy na łamach CyberDefence24.pl, w maju br. w darknecie działał już dokładny klon Genesis Market o tej samej nazwie. Krótko potem chwalił się, że jest „w pełni funkcjonalny” i zaprosił chętnych na przestępcze zakupy.

Aktualnie w sprawie występuje 19 podejrzanych, a wobec 15 zastosowano tymczasowy areszt. Działania funkcjonariuszy mają charakter rozwojowy - śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań. Cyberpolicja nadal prowadzi czynności, których celem ma być ujawnienie kolejnych osób.

/NB

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama