Armia i Służby
Akcja CBZC. Piramida finansowa, 20 tys. oszukanych
Policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) zatrzymali trzy osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Chodzi o prowadzenie platform internetowych FutureNet i FutureNet AdPro, które miały charakter piramidy finansowej. Policja apeluje, by osoby, które mogły paść ich ofiarą, kontaktowały się ze śledczymi.
Kolejną operację w ramach biura cyberpolicji przeprowadzili funkcjonariusze z Wrocławia. Z kolei śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu - czytamy w nadesłanym nam komunikacie.
Na czym polegało przestępcze działanie? Roman Z. i Stephan M. prowadzili piramidę finansową FutureNet. Nakłaniali zainteresowane osoby do dokonywania wpłat na zakup tzw. AdPaków, czyli pakietów reklamowych oraz matryc, które miały rzekomo wygenerować zysk m.in. poprzez wprowadzanie do struktury kolejnych zainteresowanych.
W sumie na terenie kraju nakłonili do fałszywych inwestycji ponad 20 tys. osób i oszukali je na kwotę ponad 90 mln złotych. Co istotne, FutureNet była platformą międzynarodową i działała na szkodę klientów na całym świecie.
Czytaj też
Akcja CBZC
Funkcjonariusze cyberpolicji, przeprowadzając czynności służbowe, doprowadzili do zidentyfikowania członków zorganizowanej, międzynarodowej grupy przestępczej oraz ujawnienia majątku, który pochodził z przestępstwa. Gromadzili go i przechowywali zarówno w kraju, jak i za granicą.
Cyberpolicja zatrzymała w tej sprawie w sumie trzy osoby, którym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustwa. Jeden z nich został tymczasowo aresztowany, a wobec pozostałych zastosowano dozór i poręczenia majątkowe. Zabezpieczono majątek na kwotę ponad 20 mln złotych w kryptowalutach, luksusowych apartamentach, czy zabytkowych skrzypcach Stradivarius.
Natomiast Roman Z. oraz Stephan M. są obecnie poszukiwani listami gończymi oraz Europejskimi Nakazami Aresztowania.
Cyberpolicja apeluje, aby osoby, które inwestowały na platformie FutureNet kontaktowały z Zarządem we Wrocławiu CBZC lub Prokuraturą Okręgową we Wrocławiu za pośrednictwem maila: [email protected] lub bezpośrednio w siedzibie Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].