Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Policja zatrzymała członków zorganizowanej grupy przestępczej

cyberpolicja polska
Zdjęcie udostępnione przez polską Policję.
Autor. Polska Policja 🇵🇱 (@PolskaPolicja)/Twitter

CBZC zatrzymało członków zorganizowanej grupy przestępczej. Zatrzymani świadczyli usługi hostingu internetowego, który służył do prowadzenia nielegalnej działalności.

Reklama

Usługa hostingowa oferowana przez zatrzymanych nosiła nazwę „buletproof hosting". Dzięki niej osoby, które chciały udostępniać treści w internecie bez obaw o ich usunięcie, mogły to robić. Na stronie CBZC czytamy, że była to „usługa hostingowego immunitetu dla cyberprzestępców".

Reklama

„Firmy oferujące tego typu usługi są >>znacznie<< bardziej tolerancyjne wobec rodzaju usług i materiałów, które ich klienci mogą przesyłać, dystrybuować i posiadać w przeciwieństwie do typowych dostawców usług internetowych" – czytamy w komunikacie.

Czytaj też

Ogólnoświatowy proceder

Zatrzymani udostępniali infrastrukturę sieciową, z której korzystali cyberprzestępcy nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Dzięki niej możliwe było: prowadzenie kampanii phishingowych, wysyłanie SPAMu, przeprowadzanie ataków DDoS czy też dystrybuowanie szkodliwego oprogramowania.

Reklama

Osoby świadczące „usługę" zapewniały swoich klientów o ochronie przed organami ścigania.

Czytaj też

Międzynarodowa współpraca

Akcja CBZC została przeprowadzona we współpracy z zagranicznymi organami. W działania uderzające w nielegalną działalność zaangażowane były takie organizacje jak Europejskie Centrum ds. Walki z Cyberprzestępczością (EC3) Europolu czy Federalne Biuro Śledcze (FBI). Do zatrzymania 5 osób doszło we wtorek 8 sierpnia.

Postępowanie jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

/MG

*Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].*

Reklama

Komentarze

    Reklama