Armia i Służby
Sztuczna inteligencja. Łączność kluczowa dla wojska w korzystaniu z jej możliwości?
Sztuczna inteligencja to także jedna z kluczowych technologii dla wojska. Zdaniem jednej z urzędniczek U.S. Central Command, możliwości mocy obliczeniowych „pójdą na marne, jeśli wojska i systemy pola walki nie będą mogły ostatecznie łączyć się ze sobą i robić tego bezpiecznie”.
Na łamach CyberDefence24.pl pisaliśmy , że zdaniem Lt. Gen. Roberta Skinnera, dyrektora DISA, sztuczna inteligencja to „jedno z najbardziej destrukcyjnych rozwiązań, jakie widział od dłuższego czasu”, a jej upowszechnienie będzie się wiązało z poważnymi konsekwencjami dla bezpieczeństwa.
Natomiast amerykańskie ministerstwo bezpieczeństwa wewnętrznego utworzyło specjalny zespół zadaniowy, który ma zająć się poszukiwaniem i tworzeniem narzędzi opartych o sztuczną inteligencję, a Departament Obrony uznaje "sztuczną inteligencję za przełomową".
Z kolei według Schuyler Moore, dyrektor ds. technologii w U.S. Central Command, cytowanej przez serwis C4isrnet , to infrastruktura sieciowa, podstawowa łączność, jest „sednem wszystkiego, co ma związek z przyjęciem tej technologii w świecie rzeczywistym”.
Łączność a sztuczna inteligencja
Jej zdaniem, „algorytmy same w sobie są dla nas coraz mniej interesujące”, a pytanie brzmi „czy działają one w sieci z odpowiednią klasyfikacją danych, których potrzebujemy? Czy kursują w określonym obszarze, w wysuniętej bazie operacyjnej lub na statku, gdzie przepustowość jest, z technicznego punktu widzenia, naprawdę zła?”.
Jak zwraca uwagę serwis, Moore powiedziała także, że „odbyła naprawdę interesujące, czasem przygnębiające, a czasem podnoszące na duchu, rozmowy na temat infrastruktury sieciowej, na której polegają” w USA oraz za granicą.
Amerykańska armia ma uważać modernizację sieci za jeden ze swoich priorytetów, m.in. obok ulepszenia obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany