Reklama

Technologie

Sztuczna inteligencja odtworzyła nagranie na podstawie skanu mózgu

Autor. Accuray / Unsplash

Sztuczna inteligencja zrekonstruowała nagranie wideo na podstawie analizy skanu mózgu - tak twierdzą naukowcy z Singapuru i Hongkongu, którzy wykorzystali do swojego eksperymentu model Stable Diffusion.

Reklama

Badacze z Narodowego Uniwersytetu w Singapurze i Chińskiego Uniwersytetu w Hongkongu wykorzystali funkcjonalne obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego oraz model Stable Diffusion zamieniający tekst w obrazy do zrekonstruowania w formie wideo sekwencji obrazów „widzianych" przez ludzki mózg.

Reklama

Najnowsze badania opisuje serwis Vice Motherboard .

Czytaj też

Jak wyglądał eksperyment?

Eksperyment polegał na wyświetleniu uczestnikom badania szeregu obrazów, a następnie wykorzystaniu wyszkolonego w oparciu o zbiór publicznie dostępnych skanów mózgu algorytmu, który miał pobrać obraz z rezonansu magnetycznego, „zdekodować go", a następnie przekazać do algorytmu Stable Diffusion , aby powstała jego reprezentacja graficzna. Tak powstał rezultat - nazwany przez badaczy MinD-Video.

Reklama

Obrazy dekodowane z mózgu przez algorytmy cechuje żywsza kolorystyka i nieco rozmyte kształty. Jednocześnie są one bardzo dobrej jakości, co zaskakuje - zwłaszcza w kontekście oddania ruchu i dynamiki przedstawionych postaci. Rekonstrukcje były trafne w 85 proc. - pisze serwis Vice.

Czytaj też

AI czyta nam w myślach?

Serwis odnotowuje, że rezultaty eksperymentu to kolejny krok do zaawansowania prac na polu czytania w myślach przy użyciu sztucznej inteligencji.

Wcześniej podobne badania prowadzono w Japonii na Uniwersytecie w Osace. Wówczas to sztuczna inteligencja w Stable Diffusion, jak i dane z rezonansu magnetycznego posłużyły do zrekonstruowania widocznych przez osoby biorące udział w teście kształtów.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama