Armia i Służby
Cyberwojska z własną odznaką pamiątkową, oznaką rozpoznawczą i proporczykiem
Decyzją ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, Dowództwu Kompontentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC) przyznano własną odznakę pamiątkową, oznakę rozpoznawczą oraz proporczyk na beret. Będą mogli ją otrzymać cyberżołnierze i pracownicy DKWOC, którzy wyróżnią się na służbie czy w pracy.
Minister obrony narodowej na podstawie decyzji z 12 stycznia br. wprowadził:
- odznakę pamiątkową Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni
- oznakę rozpoznawczą DKWOC
- proporczyk na beret żołnierzy DKWOC.
Zatwierdzono wzór odznaki; wzór legitymacji dotyczący nadania odznaki; wzór oznaki: na mundur wyjściowy i na mundur polowy oraz wzór proporczyka.
Czytaj też
Odznaka pamiątkowa
Odznaka pamiątkowa to „forma wyróżnienia żołnierzy i pracowników DKWOC za nienaganną służbę i pracę oraz uhonorowanie innych osób i instytucji szczególnie zasłużonych dla DKWOC” – czytamy w tekście decyzji ministra. Ma symbolizować „więź łączącą żołnierzy i pracowników, której podstawą są tradycje jednostki, etos służby i charakter wykonywanych zadań”.
Jej wielkość to 34x45 mm, ma kształt orła w barwach biało-szaro-czarnych, trzymającego w szponach kulę ziemską błękitno-granatową, która jest opleciona złotą siecią informatyczną. Wizerunek orła ma nawiązywać do symboliki narodowej i wojskowej, natomiast kula ziemska opleciona siecią - to symbol internetu i cyberprzestrzeni – uzasadniono.
Czytaj też
Kto może otrzymać odznakę?
Odznakę może otrzymać Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni; żołnierz zawodowy po co najmniej rocznej służbie w DKWOC; pracownik resortu obrony narodowej (w DKWOC co najmniej od dwóch lat); żołnierz rezerwy na przydziale mobilizacyjnym w DKWOC (przez co najmniej 3 lata oraz po odbyciu ćwiczeń wojskowych); osoba fizyczna i prawna - szczególnie zasłużona dla DKWOC (na wniosek Komisji).
Nadaje ją Dowódca - na podstawie wniosku zaopiniowanego przez ośmioosobową Komisję (przewodniczący, zastępca, sekretarz i pięcioro członków), a potwierdzenie odbywa się na podstawie rozkazu dziennego Dowódcy. Nadawana jest imiennie - wspólnie z legitymacją (stwierdzającą nadanie). Niedopuszczalne jest jej przekazywanie, darowanie, sprzedawanie, użyczanie lub wymienianie.
Czytaj też
W związku z nadaniem odznaki nie przysługują żadne dodatkowe prawa ani przywileje. Wręczana jest podczas uroczystości z okazji świąt państwowych i wojskowych. Dopuszcza się noszenie jej na ubiorze cywilnym miniaturki odznaki.
Czytaj też
Prawo do jej posiadania tracą natomiast żołnierze i pracownicy DKWOC skazani prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa popełnione z winy umyślnej lub z niskich pobudek. Pozbawieni odznaki mogą być też żołnierze prawomocnie ukarani za przewinienia dyscyplinarne (w uzasadnionych przypadkach). Od decyzji Dowódcy można się odwołać na piśmie w ciągu 14 dni od zawiadomienia o jej utracie. Decyzja wyższego przełożonego jest ostateczna.
Decyzja weszła w życie z dniem ogłoszenia tj. 12 stycznia br.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
rwd
A magnesy na lodówki też będą?
Krzysztof33
Rzeczywiście, taka odznaka i proporczyk znacząco podniosą nasze zdolności obronne ;)