Reklama

Armia i Służby

Nowy kanał komunikacji w Wojsku Polskim. Aplikacja Żołnierz RP

wojsko aplikacja
Autor. 18 Dywizja Zmechanizowana (@Zelazna_Dywizja)/Twitter / Modyfikacje: CyberDefence24.pl

W Wojsku Polskim powstał nowy kanał komunikacji - to aplikacja Żołnierz RP przeznaczona dla żołnierzy oraz wszystkich osób zainteresowanych armią. Z założenia ma stać się narzędziem rzetelnej komunikacji między MON-em a przedstawicielami wojska. Każdy może z niej korzystać. Co oferuje?

Reklama

Aplikacja Żołnierz RP to narzędzie informacyjne, które zostało stworzone przez specjalistów Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC). To oni byli odpowiedzialni za stworzenie aplikacji, lecz inicjatywa jej opracowania wyszła z Centrum Operacyjnego MON. Całość opiera się na nowatorskim systemie.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Komunikacja z MON-em

Jak deklaruje DKWOC, w ramach aplikacji „zebrane zostały wszystkie informacje dotyczące służby, kalkulatory uposażeń czy mieszkaniowy”. Z założenia ma stanowić bezpieczny i rzetelny kanał komunikacji między resortem obrony a żołnierzami. 

Żołnierz każdego korpusu ma dostęp do komunikatów, śledzenia aktualności związanych z SZ RP oraz możliwości skorzystania z formularza do zadawania pytań.
Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni

Żołnierz RP ma stać się również narzędziem do walki z dezinformacją. MON liczy, że za pomocą aplikacji rzetelne informacje trafią do szerokiego grona odbiorców, a przede wszystkim osób zainteresowanych Siłami Zbrojnymi RP. 

aplikacja żołnierz RP
Uruchamianie aplikacji "Żołnierz RP".
Autor. CyberDefence24.pl

Jeśli jesteś żołnierzem, to posiadasz już konto w aplikacji. Wszystkim członkom Wojska Polskiego założono je automatycznie

Czytaj też

Dodatkowe funkcje dla żołnierzy

Aplikację może pobrać każdy (zarówno użytkownicy Androida i iOS) ze sklepów Google Play i App Store, lecz nie do wszystkich jej opcji będziemy mieć dostęp. Wynika to z faktu, że występują funkcje dodatkowe, przeznaczone tylko dla zalogowanych przedstawicieli Wojska Polskiego. 

Sformułowanie „dodatkowe funkcje dla żołnierzy" wzbudziło ciekawość odbiorców. Pojawiły się domysły, że aplikacja po cichu „robi coś" z naszym telefonem, a wojsko trzyma to w tajemnicy. 

Gen. bryg.  Karol Molenda, stojący na czele DKWOC, dementuje te twierdzenia, wskazując, że aplikacja nie posiada żadnych „ukrytych funkcji”, a tego typu tezy są dezinformujące.

Bezpieczeństwo aplikacji

Z racji, że mówimy o aplikacji dla polskich żołnierzy, a więc kluczowej z perspektywy bezpieczeństwa RP grupy społecznej, należy skupić się na jej bezpieczeństwie. 

Cyberwojska tłumaczą, że zaprojektowano i opracowano system uwierzytelniania, który wykorzystuje bazy użytkowników ST MILNET-I (jawny, w ramach resortu) oraz AZURE AD WOT. Stworzono również dodatkową dedykowaną bazę danych dla aplikacji, co pozwoliło zabezpieczyć możliwość autentykacji dla wszystkich żołnierzy, a w szczególności tych, którzy nie posiadają kont np. w ST MILNET-I.

„W taki sposób zbudowany został scentralizowany system uwierzytelniania, który w przyszłości będzie możliwy do wykorzystania jako Identity Provider dla innych aplikacji wykonywanych w resorcie wymagających logowania” – podkreśla DKWOC.

Zgodnie z deklaracjami wojska, Żołnierz RP przeszedł testy bezpieczeństwa przeprowadzone wewnątrz armii, jak i przez podmiot z zewnątrz.

Czytaj też

Ocena aplikacji

Według historii w Google Play, apka miała swoją premierę w 1 grudnia 2022 r. i od tego momentu przeszła aktualizacje. Patrząc na dane z App Store, mówimy o dwóch aktualizacjach, w ramach których poprawiono kilka błędów i poprawiono bezpieczeństwo (wersja 1.4.6) oraz wprowadzono nowe menu (1.4.7). 

aplikacja żołnierz RP
Wygląd aplikacji "Żołnierz RP" z perspektywy użytkownika.
Autor. CyberDefence24.pl

Aplikację tylko z Google Play pobrano ponad 10 tys. razy. Większość użytkowników ocenia ją pozytywnie (średnia w Google Play: 4,4 – w App Store: 4,1). Osoby korzystające z apki wskazują przede wszystkim, że jest pomocna, ponieważ zawiera „wiele informacji”, które są „podane jak na tacy”. 

Negatywne opinie pochodzą z okresu przed wydaniem aktualizacji, które niwelowały błędy i wprowadzały ulepszenia. Wówczas zdarzało się, że np. apka zawieszała się lub niemożliwe było otwieranie plików PDF za jej pomocą. 

Według podanych informacji, Żołnierz RP ma nie zbierać, ani nie udostępniać danych użytkownika innym firmom i/lub organizacjom.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu.Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama