Reklama

Armia i Służby

NCBC z własnym świętem

fot. CyberDefence24.pl
fot. CyberDefence24.pl

Ustanowiono święto Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni  - odbywać się ono będzie w rocznice nadania sztandaru jednostce.  

Decyzją Mariusza Błaszczaka Ministra Obrony Narodowej z dnia 21 maja 2021 r. ustanowione zostało święto Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni im. Jerzego Witolda Różyckiego. 

Będzie ono obchodzone każdego roku 3 lipca, czyli w dniu, w którym  nadano sztandar NCBC. "Sztandar jest znakiem wierności, jest znakiem męstwa i honoru żołnierzy stanowiących określoną jednostkę wojskową" - powiedział Minister Błaszczak w trakcie uroczystości, która odbyła się w ubiegłym roku. 

"W NCBC pracuje profesjonalna kadra, a samo NCBC jest bardzo aktywne na arenie międzynarodowej, dzięki czemu Polska stała się liderem w regionie, jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo" - podkreślił minister w swoim przemówieniu.

NCBC to jednostka ekspercka MON, która zapewnia bezpieczeństwo teleinformatyczne całego resortu. Centrum odpowiada za kluczowe obszary związane z kryptologią,  cyberbezpieczeństwem oraz budową i eksploatacją systemów IT.

NCBC pełni także funkcję CISIRT MON (Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego), monitorując sieci RON 24/7. Centrum jest też odpowiedzialne za utworzenie Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, które pełną zdolność operacyjną mają osiągnąć do końca 2024 roku.

[GALERIA_25516]

Sylwia Gliwa / Rafał Surdacki

image

 

Reklama

Komentarze

    Reklama