Reklama

Technologie

NATO zaktualizuje swoją strategię

NATO strategia
Ćwiczenia Adaptive Hussar 23.
Autor. NATO North Atlantic Treaty Organization/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0 DEED

NATO ma dokonać przeglądu i aktualizacji strategii dotyczącej sztucznej inteligencji. Padł termin wprowadzenia zmian.

Reklama

NATO planuje zaktualizować strategię dotyczącą sztucznej inteligencji. Sojusz chce w ten sposób uwzględnić nowe wyzwania i zagrożenia, z jakimi wspólnota będzie musiała się mierzyć. Wskazano tu na np. generatywną AI w odniesieniu do cyberataków na infrastrukturę krytyczną i podmioty rządowe państw członkowskich – informuje serwis C4isrnet.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Przegląd i nowa wersja

„Strategia dotycząca sztucznej inteligencji zatwierdzona w 2021 r. zostanie poddana przeglądowi w 2024 r.” – przekazał David van Wheel, zastępca sekretarza generalnego NATO, cytowany przez C4isrnet. Jak zadeklarował, wówczas przyjęta zostanie również nowa wersja dokumentu, która ma obejmować m.in. kwestie wspomnianej generatywnej AI.

Czytaj też

Prace nad standaryzacją

NATO ma obecnie skupiać się na standaryzacji procesów, aby zagwarantować możliwość skutecznego i bezpiecznego użycia generatywnej AI oraz innych innowacyjnych technologii do realizacji celów sojuszu.

„Od lutego pracujemy nad standardem certyfikacji AI” – podkreślił David van Wheel.

Czytaj też

AI do obrony

Technologia sztucznej inteligencji ze względu na swój potencjał oferuje szerokie możliwości zarówno do prowadzenia działań ofensywnych, jak i defensywnych. NATO skupia się na tych drugich.

Będziemy potrzebować AI, aby się bronić” – zaznaczył zastępca sekretarza generalnego NATO, którego wypowiedź przytacza C4isrnet.

Innowacyjne narzędzia przydają się do m.in. analizy obszernych zbiorów danych dotyczących np. wrogich operacji w sieci. Przykładem mogą być kampanie Rosji wymierzone w państwa członkowskie (w tym Polskę). Na podstawie właściwej „obróbki” informacji NATO jest w stanie lepiej dostosowywać swoje działania do kroków podejmowanych przez adwersarzy.

Czytaj też

Sztuczna inteligencja w wojsku

Należy jednak mieć na uwadze, że technologia sztucznej inteligencja ma w dziedzinie obronności znacznie więcej zastosowań. Podczas październikowej edycji Cyber24 DAY eksperci oraz przedstawiciele Wojska Polskiego opisywali wiele „przykładów z życia”, pokazujących, że już teraz AI jest obecna na polu bitwy.

„Nie ma nowoczesnego konfliktu bez sztucznej inteligencji” – wskazał w trakcie wydarzenia gen. bryg. Mariusz Chmielewski, zastępca dowódcy polskich cyberwojsk. odniósł się do np. narzędzi przeznaczonych do rozpoznawania obrazu, które bazują na modelach AI. Inne zastosowania to m.in. szybka analiza obrazu (działania rozpoznawcze), co pokazuje wojna w Ukrainie, czy wsparcie procesu szkoleniowego.

„Z punktu widzenia wojskowego chodzi o zdobycie przewagi technologicznej, a wręcz dominacji nad wrogiem” – zaznaczył z kolei płk dr inż. Rafał Kasprzyk, zastępca dziekana Wydziału Cybernetyki na Wojskowej Akademii Technicznej.

Więcej na ten temat znajdzie pod linkiem: Wojsko używa sztucznej inteligencji. Jest już na wojnie.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama