Reklama

Armia i Służby

Bombowiec B-21 Raider. Będą próby kradzieży jego tajemnic

B-21 Raider
B-21 Raider
Autor. Northrop Grumman (@northropgrumman)/Twitter

B-21 Raider to najnowszy amerykański bombowiec, który ma być „jednym z najskuteczniejszych samolotów na niebie” i decydować o sile USA. Rozwiązania wykorzystane do jego produkcji są pilnie strzeżone. To oznacza, że aby poznać tajemnice maszyny, trzeba je… wykraść?

Reklama

2 grudnia 2022 r. w Palmdale (Kalifornia, USA) odbyła się prezentacja nowego amerykańskiego bombowca B-21 Raider. To produkt firmy Northrop Grumman, który zasili Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych. Ma być jednym z elementów „triady nuklearnej”, pełniąc rolę „środka odstraszającego”.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Cyfrowy bombowiec

Jak informowaliśmy, B-21 Raider korzysta z ponad 30-letnich doświadczeń i został opracowany na podstawie technologii stealth nowej generacji, zaawansowanych możliwości sieciowych oraz otwartej architektury systemów. Pozwala na przenoszenie zarówno konwencjonalnych ładunków, jak i nuklearnych. 

Maszyna została nazwana „cyfrową” ze względu na fakt, że została naszpikowana czujnikami i posiada innowacyjne rozwiązania z zakresu integracji i analizy danych. Ważną rolę odgrywa również chmura

Czytaj też

Pilnie strzeżona tajemnica

„B-21 Raider będzie jednym z najskuteczniejszych samolotów na niebie” – takie deklaracje producenta, które potwierdza również Pentagon - przykuwają uwagę nie tylko zwykłych obywateli, ale także ekspertów i przedstawicieli rządów innych państw. 

Prezentacja maszyny co nieco ujawniła, jednak kluczowe aspekty pozostają pilnie strzeżoną tajemnicą. To właśnie te sekrety decydują o innowacyjności B-21 i jego przewadze nad innymi tego typu bombowcami. 

Przykładem mogą być silniki, które są ukryte. Przyglądając się maszynie, nie sposób znaleźć jednostek napędowych. 

„Technologia osadzania silników i tłumienia przepływu ciepła jest jednym z najcenniejszych sekretów B-21 Raider” – wskazuje Rebecca Grant, prezes IRIS Independent Research, na łamach Fox News.

B-21 Raider
Autor. United States Air Force

Czytaj też

Uwaga na Chiny

Z tego względu należy przypuszczać, że poznanie tajemnic maszyny stanie się ważnym celem dla innych państw. Tutaj na myśl przychodzi przede wszystkim jedno z nich – Chiny

Kradzież własności intelektualnej i cyberszpiegostwo nie jest dla Państwa Środka niczym nowym. Pekin znany jest w wykorzystywania grup APT do prowadzenia tego typu operacji, wymierzonych nie tylko w sektor wojskowy, ale również m.in. telekomunikacyjny czy przemysłowy. 

Poznając rozwiązania wykorzystywane przez innych, Chiny tworzą własne produkty i w ten sposób próbują dogonić lub nawet wyprzedzić (poprzez udoskonalenie narzędzi) inne kraje. 

W przypadku B-21 Raider może być podobnie. „Mogę się założyć, że chińscy wojskowi hakerzy już działają, aby poznać tajemnice bombowca” – wskazuje Rebecca Grant. 

Czytaj też

Złożony problem

Pilnowanie sekretów maszyny to wyzwanie dla Amerykanów. Nie chodzi tylko o fizyczną ochronę (bombowiec jest pilnie strzeżony), ale cyberbezpieczeństwo

W wymiarze „cyber” mamy do czynienia ze złożoną problematyką. Wynika to z faktu konieczności czuwania zarówno nad samym B-21 Raider, jak i dostawcami oprogramowania oraz systemami wokół hangaru (np. monitoringu), gdzie stoi maszyna. To sprawia, że wektorów dla ewentualnego cyberataku z myślą o szpiegostwie jest wiele.

Włamanie do jednego z tych systemów stanowi ogromne ryzyko dla bezpieczeństwa i potencjalnie oznacza realną możliwość kradzieży poufnych informacji na temat produktu Northrop Grumman. 

Z tego względu odpowiedzialność za ochronę tajemnic maszyny ponosi kilka podmiotów i każdy z nich musi stanąć na wysokości zadania, aby zewnętrzny aktor nie przejął pilnie strzeżonych tajemnic nowego amerykańskiego bombowca.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze (1)

  1. Galiciusz

    Przecież o tym każdy wie ... jeżeli za jakiś czas dowiemy się że chinczycy wykradli 'tajemnice' B-21 to oznacza to że amerykanie to skończeni idioci ... lub że chinczycy wykradli dokładnie to co mieli wykraść.

Reklama