Reklama

Armia i Służby

B-21 Raider. Cyfrowy bombowiec przyszłości

B-21 Raider
B-21 Raider
Autor. Northrop Grumman (@northropgrumman)/Twitter

„B-21 Raider będzie jednym z najskuteczniejszych samolotów na niebie” – deklaruje Northrop Grumman, producent amerykańskiego bombowca. Maszyna bazuje na innowacyjnych rozwiązaniach i zapewnia m.in. integrację danych oraz możliwość szybkiej aktualizacji oprogramowania w celu dostosowania sprzętu do okoliczności.

Reklama

2 grudnia br. miała miejsce oficjalna prezentacja bombowca B-21 Raider, którego producentem jest Northrop Grumman. Wydarzenie miało miejsce w siedzibie firmy w Palmdale (Kalifornia, USA) i przyciągnęło uwagę całego świata. 

Reklama
b-21
Autor. Northrop Grumman (@northropgrumman)/Twitter
Reklama

Maszyna ma zasilić Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych i stanowić element „triady nuklearnej”, pełniąc rolę „środka odstraszającego”. Zgodnie z deklaracjami producenta, bombowiec szóstej generacji zagwarantuje amerykańskiej armii elastyczność i skuteczność misji, a także możliwość działania w dalekim zasięgu.

B-21 Raider przełamie najtwardszą obronę, aby przeprowadzić precyzyjne uderzenie w dowolnym miejscu na świecie.
Northrop Grumman

Czytaj też

Jeden z najskuteczniejszych samolotów

Sekretarz obrony USA Lloyd J. Austin III podczas prezentacji wskazał, że bombowiec jest świadectwem trwałej przewagi w zakresie pomysłowości i innowacyjności Stanów Zjednoczonych. 

„To dowód długoterminowego zaangażowania Pentagonu w budowanie zaawansowanych zdolności, które wzmocnią możliwości USA w zakresie odstraszania, dziś i w przyszłości” – stwierdził.

b-21
B-21 Raider
Autor. U.S. Air Force (@usairforce)/Twitter

B-21 Raider korzysta z ponad 30-letnich doświadczeń i został opracowany na podstawie technologii stealth nowej generacji, zaawansowanych możliwości sieciowych oraz otwartej architektury systemów. Pozwala na przenoszenie zarówno konwencjonalnych ładunków, jak i nuklearnych. 

B-21 Raider będzie jednym z najskuteczniejszych samolotów na niebie.
Northrop Grumman

Czytaj też

Innowacyjny filar USA

Bombowiec zyskał przydomek „cyfrowy”. Wynika to z faktu, że jest naszpikowany czujnikami i posiada innowacyjne rozwiązania z zakresu integracji i analizy danych. Ważną rolę odgrywa również chmura

Northrop Grumman i Siły Powietrzne USA z powodzeniem przeprowadziły migrację danych systemów naziemnych B-21 do chmury. „Ta solidna infrastruktura cyfrowa bazująca na chmurze zagwarantuje łatwiejszy w utrzymaniu i zrównoważony rozwój samolotu” – twierdzi producent bombowca. 

B-21 Raider będzie filarem Sił Powietrznych USA, dysponując potężnymi systemami, które gwarantują nowe możliwości i elastyczność poprzez zaawansowaną integrację danych, czujników i uzbrojenia. Jego możliwości obejmują (...) przewagę informacyjną i otwartą architekturę.
Northrop Grumman

Czytaj też

Otwarta architektura

Ponadto, maszyna wykorzystuje nowoczesne oprogramowanie i została opracowana w taki sposób, aby sprostać dynamicznie zmieniającym się zagrożeniom. 

B-21 Raider
B-21 Raider
Autor. Northrop Grumman (@northropgrumman)/Twitter

Mowa o tzw. otwartej architekturze, czyli możliwości modernizacji w krótkim czasie, w zależności od potrzeb. Jest to wykonalne dzięki np. szybkiej aktualizacji oprogramowania bombowca. B-21 Raider funkcjonuje w cyfrowym ekosystemie przez cały cykl życia.

Dzięki temu B-21 Raider będzie w stanie stawić czoła zmieniającym się zagrożeniom w nadchodzących dziesięcioleciach.
Northrop Grumman

Czytaj też

Wiele możliwości

Równie istotna kwestia dotyczy cybermożliwości samolotu. Jak deklaruje producent, poza zaawansowanymi możliwościami przeprowadzenia precyzyjnego uderzenia dalekiego zasięgu, maszyna została zaprojektowana w taki sposób, aby stanowić część szerszego systemu. Z założenia ma dostarczać dane wywiadowcze, realizować ataki elektroniczne oraz posiada inne „wielodomenowe możliwości sieciowe”. 

B-21 zapewni elastyczność i zdolność odstraszania, które mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa USA i naszych sojuszników.
Northrop Grumman

Warto także podkreślić, że przy budowie B-21 Raider zastosowano zaawansowane techniki produkcji i narzędzia cyfrowej inżynierii. Wszystko po to, aby ograniczyć ryzyko w procesie produkcyjnym.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama