Armia i Służby
ABW zdecyduje co zniknie z internetu
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o działaniach antyterrorystycznych i ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu. Na jej mocy Szef ABW będzie teraz samodzielnie decydował, które treści należy uznać za terrorystyczne i usunąć je z sieci.
Wcześniej szef ABW musiał na tego typu działania uzyskać zgodę sądu. Uchwalona regulacja jest konsekwencją rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zapobiegania rozpowszechnianiu w internecie treści o charakterze terrorystycznym.
Za przyjęciem noweli do polskiego porządku prawnego głosowało 231 posłów, przeciw było 198, nikt nie wtrzymał się od głosu.
Czytaj też
Uprawnieninia szefa ABW
Do zadań szefa ABW będzie należało:
- wydawanie nakazów zobowiązujących dostawców usług hostingowych do usunięcia treści o charakterze terrorystycznym lub uniemożliwienia dostępu do treści terrorystycznych we wszystkich państwach członkowskich;
- weryfikowanie nakazów usunięcia wydanych przez właściwe organy innych państw UE oraz stwierdzania ewentualnych naruszeń w tym zakresie;
- przedłużanie okresu zachowania treści o charakterze terrorystycznym, które zostały usunięte lub do których dostęp został uniemożliwiony, na skutek wydanego nakazu usunięcia;
- wydawanie decyzji w sprawie dostawców usług hostingowych narażonych na treści o charakterze terrorystycznym oraz nadzoru nad wdrażaniem przez nich środków szczególnych;
- nakładanie kar administracyjnych – środki te zasilą budżet państwa.
Podczas przeprowadzania wymienionych działań zleconych funkcjonariusz ABW ma możliwość wstępu do biura dostawcy usług hostingowych i wglądu w dokumenty.
W ustawie zaznaczono, że nie ma ona wpływu na działalność mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców.
Art. 26c. 2. Funkcjonariusz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, przeprowadzając czynności, o których mowa w ust. 1, ma prawo: 1) wstępu na teren kontrolowanych obiektów wykorzystywanych do świadczenia usług hostingowych; 2) żądania od dostawcy usług hostingowych wyjaśnień i udostępnienia bądź wglądu w dokumentację techniczną i operacyjną wynikającą ze stosowania środków szczególnych.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o działaniach antyterrorystycznych i ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu.
Czytaj też
Składanie skargi
Dostawcy usług hostingowych przysługuje prawo skargi na decyzję ABW o usunięciu treści.
Art. 26d. 4. Dostawcy usług hostingowych, w stosunku do którego Szef ABW wydał nakaz usunięcia, lub dostawcy treści, którego treści obejmuje nakaz usunięcia, przysługuje prawo do wniesienia na ten nakaz skargi do sądu administracyjnego w terminie 30 dni od dnia: 1) jego dostarczenia w trybie, o którym mowa w art. 3 ust. 5 rozporządzenia 2021/784 – w przypadku dostawcy usług hostingowych; 2) otrzymania informacji, o której mowa w art. 11 ust. 1 rozporządzenia 2021/784 – w przypadku dostawcy treści.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o działaniach antyterrorystycznych i ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu.
Czytaj też
Treści terrorystyczne, czyli jakie?
Ustawa nie precyzuje, jakie treści mogą zostać uznane za terrorystyczne, co wśród niektórych internautów budzi obawy o ograniczanie wolności słowa.
W trakcie debaty sejmowej na ten temat wypowiedział się Wiceszef MSWiA Czesław Mroczek podkreślał. Sprecyzował, że chodzi materiały, które podżegają lub nakłaniają do popełniania przestępstw o charakterze terrorystycznym lub udzielają stosownego instruktażu w jaki sposób takie przestępstwo popełnić, np. jak wytworzyć lub zastosować materiały wybuchowe.
Warto dodać, że rozporządzenie unijne zachęca do walki z terroryzmem nie tylko przez usuwanie treści w internecie, które są często przyczyną radykalizacji. Parlament Europejski i Rada UE zachęcają też państwa członkowskie do tworzenia strategii walki z terroryzmem, które mogą zawierać np. wzmacnianie umiejętności korzystania z mediów i umiejętności krytycznego myślenia, czy inwestycje w inicjatywy społeczne na rzecz deradykalizacji. Polski rząd nigdy nie przygotował takiej strategii.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].