Zobacz także: Wiadomości
Biały Dom opublikował memorandum ws. AI. "Nie bierzmy atutów za pewnik"
Biały Dom opublikował kolejny dokument związany z rozwojem sztucznej inteligencji. Memorandum Bezpieczeństwa Narodowego wskazuje, jakie kierunki powinny obrać władze federalne w celu zapewnienia bezpiecznego i zgodnego z interesem USA rozwoju sztucznej inteligencji.
Toczące się dyskusje o rozwoju AI prawie zawsze dotykają kwestii związanych z wprowadzeniem, bądź wycofaniem regulacji obejmujących sztuczną inteligencję. Takie przepisy wprowadzono już w Unii Europejskiej w postaci AI Act, czy w Stanach Zjednoczonych - w postaci rozporządzenia wykonawczego prezydenta Joe Bidena sprzed roku.
Czytaj też
Jest memorandum Białego Domu w sprawie rozwoju AI
Teraz Biały Dom wydał kolejny dokument, będący kontynuacją zeszłorocznego rozporządzenia. W czwartek 24 października opublikowano Memorandum Bezpieczeństwa Narodowego dotyczące sztucznej inteligencji. Określono w nim działania, które powinny zostać podjęte w celu zapewnienia bezpiecznego rozwoju tej technologii. Co istotne, kierunek prac musi być zgodny z interesem bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych.
Dokument wskazuje m.in., że łańcuchy dostaw półprzewodników powinny być bardziej zróżnicowane oraz mieć lepsze bezpieczeństwo. Amerykański wywiad powinien nadać najwyższy priorytet kwestii zbierania informacji o działaniach przeciwników wobec sektora AI, a agencje powinny wdrożyć usprawnione praktyki zamówień publicznych oraz współpracę z dostawcami systemów sztucznej inteligencji.
Z drugiej strony przewidziano udogodnienia dla uczelni oraz małych firm, które z pomocą National AI Research Resource prowadzą badania w zakresie AI. Pojawił się również kierunek działań na arenie międzynarodowej – amerykańskie władze powinny współpracować z partnerami w celu ustanowienia „stabilnych, odpowiedzialnych i szanujących przepisy ram zarządzania”.
Czytaj też
USA zakłada „znaczny wpływ AI" na bezpieczeństwo narodowe
Według szefowej National Economic Council Lael Brainard, Memorandum jest kolejnym krokiem Stanów Zjednoczonych na drodze przywództwa w rozwoju technologii sztucznej inteligencji.
„Podstawowym założeniem jest to, że sztuczna inteligencja będzie miała znaczący wpływ na bezpieczeństwo narodowe. Memorandum Bezpieczeństwa Narodowego o sztucznej inteligencji określa cele, które umożliwią władzom USA wykorzystanie najnowocześniejszych technologii oraz osiągnięcie międzynarodowego konsensusu i zarządzania wokół AI” – czytamy w oficjalnym stanowisku.
Brainard wskazała również, że przewaga USA w dziedzinie AI jest możliwa dzięki takim atutom jak innowacyjny sektor prywatny, projektowanie półprzewodników czy duża moc obliczeniowa.
„W przyszłości nie powinniśmy brać tych atutów za pewnik” - zauważyła szefowa National Economic Council.
Do sprawy odniósł się na portalu X (dawny Twitter) Michał Podlewski. „Kolejny krok to może być jakiś Projekt Manhattan dla AI jeszcze w tej dekadzie” – napisał. Jego zdaniem, USA będzie znacznie łatwiej przyciągnąć naukowców z Polski ze względu na biurokrację nad Wisłą. Widać to w stanowisku Lael Brainard, która wymieniła „zdolność do rozwijania i pozyskiwania światowej klasy talentów” jako jeden z atutów Stanów w tym kontekście.
Sztuczna inteligencja staje się w🇺🇸 priorytetem na szczeblu państwowym. Prezydent Joe Biden podpisał memorandum bezpieczeństwa narodowego poświęcone AI (fragmenty):
— Michał Podlewski (@TrajektoriaAI) October 25, 2024
1. Przyciąganie ekspertów technologicznych i rozwój mocy obliczeniowej stają się oficjalnymi priorytetami w… pic.twitter.com/rtVGfK8gOy
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany