Reklama

Polityka i prawo

Sztuczna inteligencja w Off Radio Kraków. Wiceminister cyfryzacji zabiera głos

Wiceminister cyfryzacji dr Dariusz Standerski w czasie konferencji Cyber24 Day
Wiceminister cyfryzacji dr Dariusz Standerski w czasie konferencji Cyber24 Day
Autor. Ireneusz Dorożański/ CyberDefence24

W sieci nie brakuje komentarzy pełnych oburzenia po decyzji Radia Kraków, aby w internetowej stacji rozgłośni dziennikarzy zastąpić sztuczną inteligencją. Sprawą zainteresował się także wiceminister cyfryzacji dr Dariusz Standerski.

Kanał tematyczny Radia Kraków - Off Radio Kraków od rana 22 października rozpoczął nadawanie treści „niemal w całości stworzonych przez sztuczną inteligencję”. Sprawa być może nie budziłaby tylu kontrowersji, gdyby nie fakt, że AI - jak się później okazało - zastąpiła kilkunastu dziennikarzy, współpracujących ze stacją.

Rozgłośnia uzasadniała swoją decyzję chęcią przeprowadzenia „eksperymentu badawczo-medialnego, próbującego zdiagnozować i odpowiedzieć na pytanie, jakie skutki może nieść za sobą rozwój sztucznej inteligencji dla kultury, mediów, dziennikarstwa, społeczeństwa”.

Na antenie publicznego nadawcy audycje o tematach istotnych społecznie i kulturowo mają prowadzić wymyślone persony AI: Emilia „Emi” Nowak, Jakub „Kuba” Zieliński oraz Alex Szulc.

Nowe OFF Radio Kraków ma być kierowane do młodszego słuchacza w wieku 18 – 26 lat, pod tym kątem konstruowana jest już playlista” – podał w oświadczeniu przekazanym naszej redakcji Marcin Pulit, redaktor naczelny Radia Kraków - w likwidacji. Eksperyment ma być oceniany po 3 miesiącach.

Czytaj też

Reklama

Wiceminister cyfryzacji pyta o "godną zaufania AI"

O komentarz do sprawy poprosiliśmy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji oraz Radę Etyki Mediów. Czekamy na ich stanowisko.

Do kwestii zastąpienia dziennikarzy przez AI odniósł się jednak szybciej wiceminister cyfryzacji dr Dariusz Standerski, który w Ministerstwie Cyfryzacji zajmuje się właśnie kwestiami związanymi z SI, a także implementacją Aktu o sztucznej inteligencji do polskiego porządku prawnego.

„AI zmienia reguły gry i bardzo na to liczymy! Niektóre z nich powinny pozostać niezmienne - wiarygodność informacji, zdrowe relacje społeczne i działanie dla dobra ludzi. Niezależnie od okoliczności tej konkretnej sprawy, należy przeciwdziałać budowaniu podziałów i wzrostowi nierówności. To przyświeca nam w tworzeniu publicznego ekosystemu AI. Zwróciłem się do OFF Radio Kraków z informacją o podstawowych założeniach AI Act i z prośbą o informację czy sztuczna inteligencja spełnia tam warunki godnej zaufania” - poinformował we wtorek dr Dariusz Standerski, wiceminister cyfryzacji.

Gawkowski: "P:ewne granice są coraz bardziej przekraczane"

Do sprawy we wtorek wieczorem odniósł się także wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

„Przeczytałem historię Mateusza Demskiego związaną z zastępowaniem dziennikarzy przez sztuczną inteligencję w OFF Radio Kraków i choć jestem fanem rozwoju AI to uważam, że pewne granice są coraz bardziej przekraczane. Sztuczna inteligencja nie może powodować różnic społecznych czy wykluczenia. Symbiozę AI i człowieka trzeba dobrze uregulować. Przyjęcie AI Act ma w tym pomóc, a powołanie Komisji Rozwoju i Bezpieczeństwa AI ma takim i podobnym sytuacjom przeciwdziałać. I najważniejsza sprawa! Powszechne wykorzystanie AI musi być robione dla ludzi, nie przeciwko nim!” - zaznaczył w swoim wpisie w serwisie X.

Będziemy na bieżąco śledzić tę sprawę.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama