Technologie
Weryfikacja za pomocą tęczówki oka. Rewolucyjna funkcja wchodzi do Polski
W środę 18 września w Polsce wystartowała sieć Worldcoin oraz jedna z jego najważniejszych funkcji – World ID. Projekt ten został stworzony przez Sama Altmana i Alexa Blanię i ma zasięg globalny. Jak działa i co konkretnie umożliwia?
Podczas zeszłorocznej wizyty w Polsce, będąc na Uniwersytecie Warszawskim, szef OpenAI Sam Altman zrobił sobie zdjęcie tęczówki oka. Dla wielu osób może wydać się to dziwne – zwykłe aparaty nie są bowiem zdolne do wykonania tak dokładnych zdjęć. Jednak to właśnie w ten sposób Altman zapisał się do sieci Worldcoin.
Czytaj też
World ID, czyli sprawdzenie bycia... botem, dzięki tęczówce
Projekt Worldcoin został stworzony przez prezesa OpenAI oraz Alexa Blanię. Będący jego częścią World ID jest cyfrowym paszportem i składa się z kilku komponentów: aplikacji na telefon, urządzenia wykonującego zdjęcie tęczówki oka nazwanego Orb, oraz serwerów niezależnych od Worldcoina.
Osoba pełnoletnia, która zdecyduje się na założenie World ID, musi pobrać aplikację i za jej pośrednictwem umówić się w wybranej lokalizacji na wykonanie zdjęcia tęczówki. To z kolei jest wykonywane właśnie za pomocą aparatu w Orbie.
Urządzenie konwertuje to zdjęcie na ciąg zero-jedynkowy, który następnie jest zapisywany na oddzielnych, niezależnych serwerach, dostęp do nich ma wyłącznie użytkownik. Zdjęcie jest zapisywane na telefonie użytkownika i usuwane z Orba po konwersji
Karol Chilimoniuk, Tools for Humanity
Czytaj też
Nowy sposób na weryfikację. Ma pomóc w walce z botami
Jaką jednak funkcję ma pełnić sfotografowanie tęczówki oka? Okazuje się, że chodzi o funkcję weryfikacji, czy urządzenie obsługuje człowiek, podobnie do Captcha. Jednocześnie zapewniona jest pełna anonimowość – zdjęcie jest jedyną informacją o użytkowniku i potwierdza, że jest człowiekiem.
„My nie jesteśmy w biznesie zbierania danych. Naszym produktem jest ochrona prywatności. Naszym celem jest to, żeby korzystając z World ID podkreślić wyłącznie unikalność danej osoby i człowieczeństwo danej osoby” – wyjaśnił w rozmowie z CyberDefence24 Karol Chilimoniuk z Tools for Humanity, odpowiadający za start Worldcoin w Polsce.
Obecnie, World ID umożliwia weryfikację na takich platformach jak Discord czy Reddit. Twórcy liczą jednak na współpracę z polskimi startupami w celu dalszego rozszerzenia integracji.
„Ponad 50 proc. wszelkich interakcji w internecie już jest wykonywane przez boty, więc problem związany z potwierdzeniem człowieczeństwa jest coraz większy. My razem z WorldID chcemy się temu problemowi przeciwstawić, mamy do tego narzędzia i jesteśmy gotowi” – zapewnia Chilimoniuk.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].