Reklama

Technologie

Uważajcie na plakaty na warszawskich przystankach. "Wyroki na ludziach"

Fragment fałszywego plakatu na warszawskim przystanku
Fragment fałszywego plakatu na warszawskim przystanku
Autor. Defence24

Na warszawskich przystankach są rozwieszane dezinformujące plakaty, które bazują na strachu przed sztuczną inteligencją. Informują, że rzekomo „są wykonywane wyroki na ludziach przy pomocy sztucznej inteligencji”. W najbliższych dniach może pojawić się ich więcej.

Reklama

We wtorek na przystanku w centrum Warszawy jeden z redaktorów Grupy Defence24 trafił na plakat, który informuje o rzekomym „wykonywaniu wyroków śmierci przy użyciu sztucznej inteligencji” (w oryginale napisano „inteligęcji”) i wzywa do rozpoczęcia debaty publicznej na ten temat.

Reklama

Niewykluczone, że w najbliższych dniach możecie trafić na tego typu ogłoszenia czy ulotki w popularnych miejscach w centrum stolicy lub innych miastach.

Plakat na jaki trafił jeden z dziennikarzy informuje także, że sztuczną inteligencję instalują „agencji bogatych państw i bogatych korporacji” i AI ma służyć rzekomo do „tworzenia cybernetycznych połączeń wewnątrz ludzkiego mózgu”.

Reklama

Ulotka podaje także, że rzekomo „w Polsce torturuje się tysiące osób, aby pozyskać z ich mózgu sztuczną inteligencję”.

Pełną treść plakatu znajdziecie poniżej:

Fałszywy plakat na warszawskim przystanku, ostrzegający przed sztuczną inteligencją
Fałszywy plakat na warszawskim przystanku, ostrzegający przed sztuczną inteligencją
Autor. Grupa Defence24 / fałszywy plakat na warszawskim przystanku

Czytaj też

Fake newsy o AI?

Choć trudno uwierzyć, aby ktokolwiek mógł uznać, że tego typu komunikaty w jakikolwiek sposób są poparte faktami, to trzeba pamiętać, że teorie spiskowe zwykle bazują na nośnych tematach. Niewykluczone zatem, że w najbliższej przyszłości pojawi się więcej tego typu „inicjatyw”, których celem będzie rzekome „ostrzeganie” przed sztuczną inteligencją i jej wpływem. Może to mieć związek z rosnącą popularnością tej technologii.

O ile można zrozumieć obawy dotyczące wpływu AI na rynek pracy, o czym pisaliśmy więcej w poniedziałek (o publikacji Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który ostrzega przed ryzykiem negatywnych skutków AI na np. wzrost nierówności społecznych), to nie ma żadnych dowodów na wskazane w powyższej ulotce tezy.

W ostatnich latach szczególnie popularne były fake newsy dotyczące szczepień, pandemii, wojny w Ukrainie czy ostatnio - wojny w Strefie Gazy. Czy nadchodzi fala dezinformacji dotycząca sztucznej inteligencji? Będziemy to obserwować na bieżąco.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama