Technologie
Uważajcie na plakaty na warszawskich przystankach. "Wyroki na ludziach"
![Fragment fałszywego plakatu na warszawskim przystanku](https://cdn.defence24.pl/2024/01/16/800x450px/Eh5l3IW44rdZyqUgItNPpyeH06vKTyNJHH2FO4fQ.tqdl.jpg)
Autor. Defence24
Na warszawskich przystankach są rozwieszane dezinformujące plakaty, które bazują na strachu przed sztuczną inteligencją. Informują, że rzekomo „są wykonywane wyroki na ludziach przy pomocy sztucznej inteligencji”. W najbliższych dniach może pojawić się ich więcej.
We wtorek na przystanku w centrum Warszawy jeden z redaktorów Grupy Defence24 trafił na plakat, który informuje o rzekomym „wykonywaniu wyroków śmierci przy użyciu sztucznej inteligencji” (w oryginale napisano „inteligęcji”) i wzywa do rozpoczęcia debaty publicznej na ten temat.
Niewykluczone, że w najbliższych dniach możecie trafić na tego typu ogłoszenia czy ulotki w popularnych miejscach w centrum stolicy lub innych miastach.
Plakat na jaki trafił jeden z dziennikarzy informuje także, że sztuczną inteligencję instalują „agencji bogatych państw i bogatych korporacji” i AI ma służyć rzekomo do „tworzenia cybernetycznych połączeń wewnątrz ludzkiego mózgu”.
Ulotka podaje także, że rzekomo „w Polsce torturuje się tysiące osób, aby pozyskać z ich mózgu sztuczną inteligencję”.
Pełną treść plakatu znajdziecie poniżej:
![Fałszywy plakat na warszawskim przystanku, ostrzegający przed sztuczną inteligencją](https://cdn.defence24.pl/2024/01/16/580xpx/fvVQp8GQxzODx9LIAneyRbUOdeAUCcFCrUqbkbJR.bk18.png, https://cdn.defence24.pl/2024/01/16/1920xpx/fvVQp8GQxzODx9LIAneyRbUOdeAUCcFCrUqbkbJR.cxru.png 2x)
Autor. Grupa Defence24 / fałszywy plakat na warszawskim przystanku
Fake newsy o AI?
Choć trudno uwierzyć, aby ktokolwiek mógł uznać, że tego typu komunikaty w jakikolwiek sposób są poparte faktami, to trzeba pamiętać, że teorie spiskowe zwykle bazują na nośnych tematach. Niewykluczone zatem, że w najbliższej przyszłości pojawi się więcej tego typu „inicjatyw”, których celem będzie rzekome „ostrzeganie” przed sztuczną inteligencją i jej wpływem. Może to mieć związek z rosnącą popularnością tej technologii.
O ile można zrozumieć obawy dotyczące wpływu AI na rynek pracy, o czym pisaliśmy więcej w poniedziałek (o publikacji Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który ostrzega przed ryzykiem negatywnych skutków AI na np. wzrost nierówności społecznych), to nie ma żadnych dowodów na wskazane w powyższej ulotce tezy.
W ostatnich latach szczególnie popularne były fake newsy dotyczące szczepień, pandemii, wojny w Ukrainie czy ostatnio - wojny w Strefie Gazy. Czy nadchodzi fala dezinformacji dotycząca sztucznej inteligencji? Będziemy to obserwować na bieżąco.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Jak odkryto blokady w pociągach Newagu?