Reklama

Armia i Służby

Sztuczna inteligencja pomaga Ukrainie wykrywać sabotażystów

Autor. Daniel Stuben / Unsplash

Sztuczna inteligencja to jedno z najbardziej efektywnych narzędzi, jakimi Ukraina dysponuje do wykrywania potencjalnych sabotażystów w wojnie z Rosją – twierdzi ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych, które chwali nowe technologie na froncie.

Reklama

W opublikowanym przez resort raporcie dotyczącym działań ukraińskich organów na rzecz walki z sabotażem, czytamy m.in. o wykorzystaniu oprogramowania opartego o sztuczną inteligencję na tabletach, które służy do sprawdzania, czy osoba podejrzewana o sabotaż figuruje w bazach danych np. policji. 

Reklama

Ukraińskie organy ścigania od dawna prowadzą bowiem rejestry osób podejrzanych o możliwość działania sprzecznego z interesem narodowym państwa, w których obecnie znajduje się ponad 2 mln ludzi związanych z m.in. grupami paramilitarnymi czy skrajną prawicą sprzyjającą Rosji. 

Sabotaż wewnątrz Ukrainy to też problem

Reklama

Raport ukraińskiego ministerstwa spraw wewnętrznych podkreśla, że działania mające charakter sabotażu to problem w kraju, a lokalne służby walczą z nim właściwie od pierwszego dnia inwazji Putina. 

Czytaj też

W oświadczeniu wydanym w związku z raportem wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Jewgienij Jenin powiedział, że od dnia inwazji do pracy przy przeciwdziałaniu sabotażowi zostały skierowane 123 specjalne grupy, w działania których zaangażowano ponad 1500 funkcjonariuszy służb. 

W wyniku ich pracy zatrzymano, a następnie przekazano w ręce Ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa (SBU) ponad 800 osób podejrzanych o sabotaż i działania szpiegowskie. 

Jak sztuczna inteligencja pomaga łapać sabotażystów?

Według Jenina, nieocenioną pomocą w przeciwdziałaniu sabotażowi jest sztuczna inteligencja działająca w oprogramowaniu korzystającym z policyjnych baz danych, gdzie znajdują się informacje pozyskiwane przez ukraińskie organy ścigania, jak i ponad 10 mld zdjęć pomagających w rozpoznaniu konkretnych osób.

Czytaj też

Jenin podkreślił, że charakter działań sabotażowych różni się w zależności od grup zaangażowanych w nie i fazy konfliktu; tuż przed rosyjską inwazją na Ukrainę, ukraińskie służby wykryły grupy liczące od pięciu do dziesięciu osób, których zadaniem było „dokonywanie aktów terroru" lub sabotażu, m.in. w centrum stolicy kraju – Kijowa. 

Obecnie większość działań sabotażowych skupia się na ujawnianiu lokalizacji ukraińskich wojsk. 

Jenin wskazuje, że sztuczna inteligencja to nie jedyna pomoc, jaką dysponują ukraińskie organy ścigania w walce z sabotażem – niezwykle zaangażowani są również obywatele, którzy informują policję i inne służby o podejrzanych zachowaniach. 

Czytaj też

„Jedynie jedno na dziesięć takich doniesień sprawdza się, ale to ma sens – wykrywanie sabotażystów to jeden z kluczowych elementów działań na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa publicznego w czasie wojny" – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy. 

„Dzięki informacjom od naszych źródeł operacyjnych udało nam się zapobiec atakowi terrorystycznemu przeciwko liderom naszego państwa" – powiedział.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama