Reklama

Technologie

OpenAI ogłasza rewolucję w ChatGPT. Zbudujesz chatbot na własne potrzeby

Sam Altman w czasie konferencji OpenAI
Sam Altman w czasie konferencji OpenAI
Autor. YouTube/ konferencja OpenAI

W czasie konferencji OpenAI, Sam Altman zaprezentował szereg nowości w najpopularniejszym w tej chwili chatbocie na świecie – ChatGPT. Korzysta z niego już 100 mln użytkowników tygodniowo.

Reklama

Konferencja OpenAI DevDay pokazała wiele rozwiązań, nad którymi w ostatnim czasie pracował zespół Sama Altmana. Z produktu - jak poinformował Altman - korzysta obecnie blisko 2 mln developerów, 500 firm z zestawienia Fortune 500, a narzędzie w codziennej działalności wprowadziło - 460. Ostatnia liczba - 100 mln użytkowników - robi jednak największe wrażenie: tyle osób ma używać ChatGPT tygodniowo.

Reklama

Wśród nowości zaprezentowanych w poniedziałek pojawił się GPTs, czyli możliwość tworzenia niestandardowych wersji chatbota, która ma odpowiadać w jak największym stopniu na potrzeby danego użytkownika. Może to być np. kreatywny nauczyciel pisania; chatbot, który udzieli rad dotyczących kwestii technologicznych, poda najlepszy przepis, pomoże w nauczeniu się zasad dowolnej gry planszowej, wesprze dzieci w nauce czy w zaprojektowaniu grafiki.

Oznacza to, że każdy będzie mógł stworzyć spersonalizowanego chatbota (lub chatboty), specjalizującego się w danej dziedzinie. Mają być lepsze niż dotychczasowa, ogólna wersja w ChatuGPT, w ramach której użytkownik mógł wydawać komendy i prowadzić konwersację.

Reklama
YouTube cover video

„Każdy może łatwo zbudować własny GPTs — nie jest wymagane kodowanie. Możesz go zrobić dla siebie, tylko na wewnętrzny użytek swojej firmy lub dla wszystkich. Utworzenie go jest tak proste, jak rozpoczęcie rozmowy, przekazanie mu instrukcji i dodatkowej wiedzy oraz wybranie tego, co może zrobić: na przykład przeszukiwanie sieci, tworzenie obrazów lub analizowanie danych. Wypróbuj na chat(.)openai(.)com/create” – objaśnia OpenAI w swoim wpisie na oficjalnym blogu firmy.

Pierwsze przykłady tego, jaki GPT można stworzyć są dostępne dla użytkowników korzystających z ChatuGPT Plus, Enterprise, w aplikacji Canva oraz Zapier. Niedługo własne modele GPT mają być dostępne dla większej liczby użytkowników.

Twórcy najpopularniejszego chatbota na świecie podkreślają, że z pewnością „najlepsze modele GPT wymyśli społeczność”, bez względu na to, czym dany użytkownik zajmuje się na co dzień. Nie jest do tego wymagana umiejętność kodowania.

Czytaj też

Własny model GPT i sklep z chatbotami

W tym miesiącu ma się pojawić także Sklep GPT, w którym będą dostępne wersje chatbotów stworzone przez zweryfikowanych twórców. Użytkownicy będą mogli szukać w sklepie modeli, które będą dla nich najbardziej przydatne w kategorii m.in. edukacja, rozrywka czy produktywność. Ci, których GPT będą często pobierane, będą mogli na tym zarabiać.

Prywatność i bezpieczeństwo w ChatGPT

OpenAI podkreśla – po kilku wpadkach związanych z wyciekiem danych, o których pisaliśmy na łamach CyberDefence24.pl – że „użytkownicy mają pełną kontrolę nad swoimi danymi”. Podobnie jak obecnie, będzie można zdecydować, czy czaty mogą być wykorzystywane do ulepszania i trenowania modeli. Będzie się to opierać na funkcji „Kontrola prywatności” i opcji rezygnacji z trenowania modelu, jaką będzie można wybrać na swoim koncie.

Czytaj też

Dodatkowo OpenAI deklaruje, że wprowadził lepsze zabezpieczenia pod kątem zasad użytkowania po to, by uniemożliwić złośliwym aktorom tworzenie szkodliwych wersji chatbota, który będzie się specjalizował np. w szerzeniu mowy nienawiści/ pornografii/ scamów, rozpowszechnianiu szkodliwego oprogramowania itd. Środki bezpieczeństwa mają być na bieżąco aktualizowane.

„GPT będą stawać się coraz bardziej użyteczne i inteligentniejsze, a w końcu będziesz mógł/mogła pozwolić im na wykonywanie zadań w realnym świecie. W dziedzinie sztucznej inteligencji systemy te są często nazywazne »agentami«. Uważamy, że ważnym jest, by stopniowo zmierzać w kierunku takiej przyszłości. Będzie to wymagało rzetelnej pracy technicznej i bezpieczeństwa oraz czasu, by (do zmian) dostosowało się społeczeństwo. Głęboko zastanawialiśmy się nad konsekwencjami społecznymi i wkrótce udostępnimy więcej analiz na ten temat” – twierdzi OpenAI w swoim oficjalnym stanowisku.

Inne nowości

Nowe funkcje GPT mają też ułatwić pracę developerom, którzy mogą testować nowy, lepszy model GPT-4 Turbo. Co istotne z punktu widzenia dotychczasowego częstego wprowadzania w błąd przez chatbota, ChatGPT Plus zawiera teraz informacje do kwietnia 2023 roku. Model potrafi także m.in. przeszukiwać załączone pliki PDF czy inne typy dokumentów oraz zawiera dostęp do DALL-E.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama