Reklama

Technologie

Rewolucyjny koncept przeszczepu głowy. Prawda a wizja artystyczna

W sieci krąży filmik przedstawiający wizualizację przeszczepu głowy, realizowaną przez robotyczne ramiona. Jednak to tylko koncepcja, a nie badania naukowe.
W sieci krąży filmik przedstawiający wizualizację przeszczepu głowy, realizowaną przez robotyczne ramiona. Jednak to tylko koncepcja, a nie badania naukowe.
Autor. YouTube/ BrainBridge

W sieci krąży filmik przedstawiający wizualizację przeszczepu głowy, realizowaną przez robotyczne ramiona. Choć robi ogromne wrażenie, należy go traktować z dystansem. To jedynie wizja artystyczna, a nie realna procedura medyczna. Mimo to, idea przeszczepu głowy wraz ze świadomością pacjenta budzi ogromne zainteresowanie i skłania do refleksji nad granicami medycyny i możliwościami, jakie niesie ze sobą przyszłość. Czym jest BrainBridge i na czym polega jego koncepcja? Jakie wyzwania technologiczne i etyczne stoją przed naukowcami pragnącymi zrealizować ten odważny projekt?

Artykuł, który właśnie czytasz, bada te zagadnienia, oddzielając fakty od fikcji i prezentując rzetelny obraz sytuacji. Zanurz się w świat futurystycznej medycyny i dowiedz się więcej o potencjalnej rewolucji, jaką może przynieść przeszczep głowy. Pamiętaj jednak, że droga do tego celu jest jeszcze długa i wyboista, a wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi.

Czytaj też

Wideo - viral

Jak możemy przeczytać w MIT Technology Review: „To viralowe wideo pokazujące przeszczep głowy jest fałszywe. Ale pewnego dnia może być prawdziwe”. Dlatego warto przyjrzeć się tematowi nieco bliżej.

Z powodu szumu medialnego oraz przede wszystkim licznych obaw i przerażenia wśród zaciekawionych rzekomym projektem ludzi, New York Post podało, że BrainBridge jest „startupem inżynierii biomedycznej” i że „firma” planuje operację w ciągu ośmiu lat.

YouTube cover video

Na ten moment BrainBridge nie jest prawdziwą firmą - nie jest nigdzie zarejestrowana. Wideo zostało przygotowane przez Hashema Al-Ghaili, jemeńskiego reżysera filmowego zajmującego się tematyką naukową, który w 2022 roku nakręcił także viralowe wideo zatytułowane „EctoLife” o sztucznych macicach, które również sprawiło, że dziennikarze próbowali ustalić, czy jest prawdziwe. Przedstawienie projektu w formie filmiku, którego celem była wizualizacja operacji miało przyciągnąć uwagę społeczeństwa. Jak sam Al-Ghaili mówi: „Chodzi o rekrutację nowych osób, które dołączą do projektu”.

Czytaj też

Jak miałoby to wyglądać?

Wyobraź sobie jednak, że masz szansę na nowe życie. Twoja świadomość, wspomnienia i tożsamość zostają przeniesione do zdrowego, młodszego ciała, dając ci drugą szansę na walkę z chorobą lub odwrócenie spustoszenia spowodowanego wypadkiem.

To właśnie obiecuje futurystyczny projekt BrainBridge. Wykorzystując najnowocześniejszą robotykę i sztuczną inteligencję, badacze dążą do stworzenia procedury przeszczepu głowy, która mogłaby uratować życie pacjentów z nieuleczalnymi schorzeniami neurologicznymi, jak i poważnymi obrażeniami twarzy.

Zamiast przeszczepiania pojedynczych narządów, BrainBridge skupia się na przeniesieniu całego mózgu i rdzenia kręgowego do nowego ciała. Dzięki temu pacjenci zachowaliby swoją tożsamość, wspomnienia i funkcje poznawcze.

Brzmi jak science fiction? Rzeczywiście.

Czytaj też

Technologia i wyzwania

Procedura BrainBridge miałaby wykorzystywać autonomiczne ramiona robotyczne sterowane algorytmami sztucznej inteligencji do precyzyjnego i szybkiego wykonania skomplikowanych etapów operacji. Sztuczna inteligencja miałaby również monitorować stan pacjenta podczas zabiegu i optymalizować proces w celu zwiększenia szans na powodzenie.

Przeszczep głowy to ekstremalnie skomplikowana operacja, która wymagałaby przełomowych postępów w dziedzinie robotyki, sztucznej inteligencji, chirurgii i transplantacji narządów. Istnieje wysokie ryzyko odrzucenia przeszczepionej głowy przez organizm dawcy. Dodatkowo, przeszczepy głowy budzą wiele kontrowersji etycznych, dotyczących m.in. definicji śmierci, tożsamości osobistej i dobrostanu pacjenta.

Obecnie BrainBridge należy traktować jako koncepcję, a nie realną procedurę medyczną. Wymagane są dalsze badania i rozwój technologiczny, aby przezwyciężyć ogromne wyzwania związane z tego typu zabiegiem.

Wciąż głównie spekulacje

Informacje na temat przeszczepu głowy BrainBridge opierają się na doniesieniach medialnych i spekulacjach. Brakuje oficjalnych danych naukowych, potwierdzających wykonanie lub planowanie takich operacji. Przeszczepy narządów, w tym przeszczepy serca, wątroby i nerek, są już powszechnie wykonywane z powodzeniem. Jednak przeszczep głowy to zupełnie inny poziom skomplikowania i wiąże się z wieloma dodatkowymi problemami.

Ważnym jest, aby zachować ostrożność i krytycyzm w stosunku do tego typu doniesień. Odbiorcy, w tym wielu lekarzy, nie kryło swojego sceptycyzmu oraz nierzadko oburzenia. To bardzo ciekawy temat i mimo, że wiele portali informacyjnych podzieliło się informacją, iż rzekomy projekt to rzeczywiście tylko „projekt”, pozwoliło to wybadać nastroje, nastawienie względem tego typu przedsięwzięcia.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama