Reklama

Technologie

Sztuczna inteligencja rozwiązuje problemy społeczne. Nowe badanie

Wpływ sztucznej inteligencji na społeczeństwo
Pozytywny wpływ sztucznej inteligencji widać w wielu aspektach społecznych
Autor. Daria Nepriakhina / Unspash

57 procent firm zajmujących się poprawą zdrowia i jakości życia korzysta ze sztucznej inteligencji. AI pomaga też w działaniach na rzecz pokoju i sprawiedliwości; jest wykorzystywana w walce ze zmianami klimatu oraz w rolnictwie.

Dwie organizacje pozarządowe: Światowe Forum Ekonomiczne oraz Schwab Foundation for Social Entrepreneurship opublikowały raport dotyczący wykorzystania AI w innowacjach społecznych. Pod tym terminem rozumie się nowatorskie działania, których celem jest rozwiązanie problemów społecznych i polepszenie warunków życia.

Raport „AI for Impact: The Role of Artificial Intelligence in Social Innovation” został wydany 15 kwietnia. Badacze przenalizowali działania 300 innowatorów społecznych i 90 inicjatyw, które są aktywne w 50 krajach. Współpracowali z EY i Microsoft.

Publikacja pokazuje, że innowatorzy społeczni wykorzystują takie możliwości AI, jak uczenie maszynowe (ML) i przetwarzanie języka naturalnego (NLP). Dzięki temu poprawiają jakość produktów, zwiększają skalę i efektywność usług.

Czytaj też

Reklama

AI w ochronie zdrowia

Raport wskazuje trzy główne obszary, w których sztuczna inteligencja odgrywa znaczącą rolę. Pierwszy z nich to ochrona zdrowia, gdzie 25% innowatorów wykorzystuje AI do poprawy dostępu do opieki zdrowotnej.

Technologia ta ma pozytywny wpływ zwłaszcza na zdrowie reprodukcyjne i przeciwdziałanie przemocy. W tym obszarze wyróżnia się fundacja Gatesów – „Bill & Melinda Gates Foundation”, która korzysta z chatbotów.

Sztuczna inteligencja ułatwia też diagnozowanie chorób. Technologię zastosowano np. w narzędziu, które pomaga wykryć malarię. Jest ono wykorzystywane w Afryce.

Czytaj też

Reklama

Sztuczna inteligencja a środowisko

Kolejnym obszarem, w którym AI odgrywa znaczącą rolę jest zrównoważony rozwój środowiska. 20 procent innowatorów społecznych stosuje sztuczną inteligencję w celu rozwiązania problemów klimatycznych.

Narzędzia AI używane są też w rolnictwie. Wspierają precyzyjne uprawy, przeciwdziałają odporności na zmiany klimatu i pozwalają na zwiększanie produktywności.

Jest to możliwe m.in. dzięki wykorzystywaniu analityki predykcyjnej. To nowy sposób zarządzania danymi, pozwalający analizować ogromne zbiory informacji i zmiennych, tworząc kompleksowe raporty, które pomagają firmom (w tym wypadku rolniczym) w ocenie możliwości i zagrożeń.

Czytaj też

Reklama

Poprawa jakości życia

Sztuczna inteligencja ma też wpływ na rozwój ekonomiczny, szczególnie widoczny w krajach o niskich dochodach. 80% inicjatyw mających na celu poprawę warunków życia opiera się na AI.

Sztuczna inteligencja jest też wykorzystywana w edukacji, poprawie bezpieczeństwa, wsparciu procesów na rzecz pokoju i sprawiedliwości, minimalizowania nierówności społecznych.

Czytaj też

Sztuczna inteligencja – negatywne skutki

Jak pisaliśmy wielokrotnie na łamach CyberDefence24, korzystanie ze sztucznej inteligencji może mieć negatywne skutki, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Wirtualna „przyjaźń” z czatobotem AI może prowadzić m.in. do osłabienia więzi z rówieśnikami, a w konsekwencji do życiowej frustracji.

Kolejnym wyzwaniem są szkody, jakie ponosi środowisko w związku z rozwojem sztucznej inteligencji. Proces ten wymaga ogromnych nakładów energii. Kolejnym problemem jest zużycie wody. Badania pokazały, że trening GPT-3 zużył od 3,5 miliona do 5 milionów litrów wody. 

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama