Reklama

Technologie

Przełom. Sztuczna inteligencja latała XQ-58A Valkyrie

XQ-58A Valkyrie
XQ-58A Valkyrie
Autor. U.S. Air Force/Wikimedia Commons

Sztuczna inteligencja latała amerykańskim bezzałogowcem XQ-58A Valkyrie. Algorytmy samodzielnie kontrolowały maszynę. Siły Powietrzne USA ogłosiły sukces i apelują do rządu.

Reklama

Laboratorium Badawcze Sił Powietrznych USA (AFRL) ogłosiło powodzenie próby wykorzystania technologii sztucznej inteligencji do latania innowacyjnym bezzałogowcem XQ-58A Valkyrie. Maszyna przebywała w powietrzu przez trzy godziny i była kontrolowana przez algorytmy AI.

Reklama

Przełomowy test miał miejsce 25 lipca br. w kompleksie szkoleniowym Eglin (Floryda) - to owoc czteroletniej współpracy ze Skyborg Vanguard. Mówimy o pierwszym w historii tego typu locie.

Czytaj też

Wiedza i doświadczenie

Płk Tucker Hamilton, odpowiedzialny za testy AI w Siłach Powietrznych USA, podkreślił, że lot oficjalnie pozwala rozwijać „agentów AI", którzy będą zdolni do wykonywania manewrów i nabywania umiejętności w obszarze ziemia-powietrze i powietrze-powietrze. Tę wiedzę i doświadczenie można przenieść na inne programy autonomiczne w armii.

Reklama

Algorytmy, które wykonały lot XQ-58A Valkyrie zostały opracowane przez zespół AFRL Autonomous Air Combat Operations. Były rozwijane na podstawie długotrwałych symulacji o wysokim poziomie wiarygodności, manewrach z udziałem X-62 VISTA czy testów naziemnych.

Czytaj też

Pentagon rozwija AI

Warto podkreślić, że Pentagon podejmuje aktywne wysiłki na rzecz rozwijania technologii sztucznej inteligencji i wdrożenia jej w ramach sił zbrojnych. Wszystko po to, aby osiągnąć przewagę nad rywalami, w tym groźnymi Chinami.

Jednak wykorzystanie AI musi być odpowiedzialne. Departament Obrony USA jest zdecydowany postępować z tym stwierdzeniem, dlatego zwraca uwagę na konieczność współpracy z różnymi specjalistami (m.in. programistami i prawnikami).

Czytaj też

Apel do amerykańskiego rządu

Amerykanie nie mają wątpliwości, że sztuczna inteligencja będzie kluczowym elementem przyszłych działań wojennych. „Potrzebujemy skoordynowanych wysiłków amerykańskiego rządu, środowiska akademickiego oraz przemysłu, aby nadążyć za tempem (rozwoju tej innowacyjnej technologii – red.)" – zaapelował gen. bryg. Scott Cain, dowódca AFRL.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama