Sztuczna inteligencja może zostać wykorzystana do pomocy w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi. Wyniki najnowszych badań dają nadzieję na włączenie AI do działań diagnostycznych i do odciążenia radiologów w ich pracy.
Trwa debata na temat wykorzystania sztucznej inteligencji do rozwoju medycyny. Coraz częściej dyskutuje się także na temat tego, na ile AI będzie w stanie nie tylko pomóc, ale także częściowo wyręczyć lekarzy w ich obowiązkach.
W ostatnim czasie na łamach CyberDefence24 publikowaliśmy teksty, w których przedstawialiśmy dwa różne spojrzenia na potencjalny wpływ AI na medycynę. Teraz, za sprawą badań przedstawionych przez „The Guardian" w przestrzeni publicznej pojawia się kolejny ważny głos na temat sztucznej inteligencji i jej możliwości.
Czytaj też
Pomoc w diagnozowaniu raka piersi
Sztuczna inteligencja może zostać wykorzystana do pomocy przy analizowaniu wyników badań przesiewowych, których celem jest wykrywanie choroby (w tym przypadku raka) na wczesnym, łatwym do wyleczenia etapie. Z analizy, do której dotarł portal „Guardian" wynika, że wykorzystanie sztucznej inteligencji do badania przesiewowego w kierunku raka piersi nie stanowi niebezpieczeństwa dla pacjentek, a na dodatek w dużej mierze może odciążyć w pracy radiologów.
Okazuje się bowiem, że skorzystanie z narzędzi AI do diagnozy nie doprowadziło do zwiększenia liczby fałszywych wyników dodatnich. Podobnie jak w przypadku radiologów odsetek błędnych diagnoz wskazujących na rzekomą chorobę wyniósł zaledwie 1,5 proc.
„Chociaż nasz wspierany przez sztuczną inteligencję system badań przesiewowych wymaga co najmniej jednego radiologa, odpowiedzialnego za wykrywanie, może potencjalnie wyeliminować potrzebę podwójnego odczytu większości zdjęć rentgenowskich piersi, zmniejszając obciążenie pracą i umożliwiając radiologom skupienie się na bardziej zaawansowanej diagnostyce" – powiedziała współtworząca badania dr Kristina Lång z Uniwersytetu w Lund w Szwecji.
Obserwacje poczynione przez dr Lång dają też nadzieję na to, że skróci się czas oczekiwania pacjentów na wyniki poszczególnych badań. Potencjalne przyspieszenie może mieć też niebagatelne znaczenie w kontekście wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Czytaj też
Problem globalny
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że co roku ponad 2 miliony kobiet choruje na ten rodzaj nowotworu. A w skutecznej walce z tym rodzajem choroby istotną rolę odgrywa profilaktyka i systematyczne badanie.
/MG
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].