Reklama

Technologie

Otwarto nowe konsorcjum na rzecz polskiej AI

gawkowski standerski ministerstwo cyfryzacji PLLuM konsorcjum Hive
Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz wiceszef resortu dr Dariusz Standerski podczas konferencji prasowej, w trakcie której ogłosili otwarcie konsorcjum HIVE.
Autor. Ministerstwo Cyfryzacji (@CYFRA_GOV_PL)/X

Szefowie Ministerstwa Cyfryzacji – Krzysztof Gawkowski i Dariusz Standerski – oficjalnie ogłosili otwarcie nowego konsorcjum HIVE. Do jego zadań należeć będzie rozwijanie polskich modeli językowych oraz wdrażanie rozwiązań bazujących na AI. Przewidziano na ten cel większy budżet. 

Rząd wiele mówi o technologii sztucznej inteligencji w Polsce. Słyszymy o planach rozwoju, wdrożeniach innowacyjnych rozwiązań w administracji, inwestycjach wielkich firm, środkach budżetowych przeznaczonych na ten obszar czy ogromnym potencjale intelektualnym, jaki drzemie w naszym kraju. 

Jednym z przykładowych projektów realizowanych w naszym kraju było stworzenie polskiego ChatuGPT. Mowa o PLLuM (Polish Large Language Model), nad którym prace trwały od stycznia do grudnia 2024 r. w ramach konsorcjum (Instytut Slawistyki Polskiej Akademii NaukUniwersytet ŁódzkiInstytut Podstaw Informatyki Polskiej Akademii NaukPolitechnika WrocławskaNASK oraz Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy). 

    Reklama

    Polski model już dostępny

    Model powstawał z myślą o polskich realiach i niezależnie od zagranicznych firm. „Mamy pełną kontrolę nad modelem w zakresie źródeł danych, jego trenowania” – zadeklarował podczas konferencji prasowej dr Dariusz Standerski, wiceminister cyfryzacji. 

    Jak dodał, to też pozwoliło na obniżenie kosztów. W ubiegłym roku budżet na realizację inicjatywy wyniósł 14,5 mln zł. PLLuM ma być już dostępny dla wszystkich obywateli. 

      Reklama

      Polska AI. Nowe konsorcjum

      W trakcie konferencji ogłoszono otwarcie konsorcjum HIVE. W jego skład wejdą Uniwersytet Łódzki, Instytut Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk, Politechnika Wrocławska, NASK, Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy, Cyfronet AGHCentralny Ośrodek Informatyki oraz Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk. 

      Celem jest kontynuacja i wzmocnienie badań, wdrażanie rozwiązań i rozwijanie polskich modeli, takich właśnie jak PLLuM. Efektem ma być np. powstanie wirtualnego asystenta w mObywatelu (na bazie PLLuM) czy inteligentnego asystenta dla urzędników administracji. Rząd chce w ten sposób usprawnić działanie urzędów i uprościć obywatelom współpracę z podmiotami publicznymi. 

        Reklama

        Więcej o blisko 5 mln zł

        Budżet na rozwijanie polskich modeli w tym roku ma wynieść 19 mln zł. „Tworzymy polski system sztucznej inteligencji. AI ma wspierać i sprawić, że administracja będzie bliska obywatelom; że będzie przyjaźniejsza” – podkreślił na konferencji Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji.

          Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

          Reklama
          Reklama

          Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?

          Materiał sponsorowany

          Komentarze

            Reklama