Reklama

Technologie

NATO podkręca organizmy żołnierzy

nato
Autor. NATO North Atlantic Treaty Organization/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

NATO pracuje nad rozwijaniem biotechnologii, aby uzyskać strategiczną przewagę i wzmocnić element odstraszania. Efektem wysiłków jest powstanie rozwiązań m.in. podkręcających organizmy żołnierzy, dzięki którym mogą dosłownie przekraczać ludzkie granice. 

Reklama

Rozwój biotechnologii pozwala na stopniową poprawę zdolności i możliwości człowieka. Naukowcy i badacze intensywnie pracują, aby znaleźć skuteczne sposoby na np. poprawę ludzkiej formy fizycznej. Pożądane są rozwiązania pozwalające m.in. zwiększyć odporność ciała na urazy, czy przekraczać naturalne dla człowieka granice. 

Reklama

Tego typu możliwości są szczególnie istotne z perspektywy wojska. Wynika to z faktu nie tylko narażenia żołnierzy na bezpośrednie zagrożenie (np. utratę zdrowia), pracę w wymagających warunkach (fizycznych i psychicznych), ale także konieczność realizacji najtrudniejszych misji, gdzie nadzwyczajne zdolności są bardzo pożądane. 

Czytaj też

NATO chce mieć strategiczną przewagę

NATO dostrzega znaczenie rozwoju innowacyjnych rozwiązań z obszaru biotechnologii, zwłaszcza mając na uwadze potrzeby sił zbrojnych państw członkowskich. Specjaliści krajów sojuszniczych działają na rzecz opracowania postępowych technologii, przy zachowaniu – jak deklaruje NATO – norm prawnych, etycznych, społecznych i środowiskowych. Wszystko po to, aby osiągnąć strategiczną przewagę

Reklama

Dla Sojuszu przełomowe efekty rozwoju biotechnologii mogą przełożyć się w bezpośredni sposób na poziom bezpieczeństwa Wspólnoty i stanowić element odstraszania – wynika ze stanowiska Allied Command Transformation NATO. 

Czytaj też

Trwają prace. Przykłady rozwiązań

Dowództwo wymienia kilka przykładów rozwiązań z zakresu biotechnologii i podkręcania ludzkich zdolności, zarówno w zastosowaniach cywilnych, jak i wojskowych:

  • medycyna: medycyna spersonalizowana, szczepionki, zabiegi i zarządzanie polem bitwy;
  • produkty spożywcze: zoptymalizowane odżywianie i konserwacja żywności (przydatne np. w czasie katastrof);
  • przemysł: zmodyfikowane biopaliwa (m.in. zabezpieczenie dostaw i logistyki);
  • morza i oceany: bioremediacja organizmów morskich w celu usunięcia zanieczyszczeń;
  • protetyka: sztuczne kończyny (przywracają zdolności fizyczne i mobilność);
  • egzoszkielety: zrobotyzowane urządzenia zakładane na ciało (np. zwiększają siłę, wytrzymałość i mobilność, dzięki czemu wspierają ludzki organizm w wymagających fizycznie warunkach);
  • interfejsy mózg-komputer: rozwiązania umożliwiające komunikację między mózgiem a urządzeniami zewnętrznymi;
  • rzeczywistość wirtualna i rozszerzona: technologie symulujące realistyczne lub „sztuczne" środowiska (m.in. lepsze możliwości szkolenia i uczenia się);
  • technologie wspomagające: urządzenia usprawniające przetwarzanie sensoryczne, wspomagające indywidualne upośledzenia lub niepełnosprawność;
  • śledzenie kondycji: rozwiązania, które monitorują i śledzą wskaźniki związane ze zdrowiem.

Allied Command Transformation NATO podkreśla, że w ramach sojuszu trwają badania i prace nad rozwojem biotechnologii i technologii ulepszających możliwości ludzkiego organizmu. Celem jest przekształcenie zdolności obronnych sojuszu z myślą o obecnych i przyszłych wyzwaniach środowiska bezpieczeństwa.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze (1)

  1. Pyton

    Proszę się zapoznać z definicją biotechnologii. Z góry dziękuję.

Reklama