Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Nowi członkowie Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO. Oficjalne dołączenie Ukrainy

Irlandia, Islandia, Japonia oraz Ukraina – to cztery nowe państwa, które znalazły się oficjalnie w gronie członków Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO (CCDCOE)
Irlandia, Islandia, Japonia oraz Ukraina – to cztery nowe państwa, które znalazły się oficjalnie w gronie członków Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO (CCDCOE)
Autor. CCDCOE/ LinkedIN

Irlandia, Islandia, Japonia oraz Ukraina – to cztery nowe państwa, które znalazły się oficjalnie w gronie członków Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO (CCDCOE). Ostatni z krajów starał się o to przez wiele miesięcy.

Reklama

NATO'S Cooperative Cyber Defence Center of Excellence powstało w 2008 roku. Siedziba CCDCOE mieści się w Tallinie w Estonii.

Reklama

Czytaj też

Reklama

We wtorek oficjalnie powitano cztery nowe państwa w gronie członków Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO. „Jestem naprawdę wdzięczny, że Irlandia, Islandia, Japonia i Ukraina zdecydowały się do nas dołączyć. Cieszymy się, że podobnie myślące narody dzielą się wiedzą cybernetyczną i systematycznie wymieniają metody przeciwdziałania cyberatakom. Naszym celem jest wspieranie ściślejszej współpracy i czerpanie korzyści z tej koalicji na dużą skalę poprzez badania, szkolenia i ćwiczenia” – skomentował ten fakt dr Mart Noorma, dyrektor CCDCOE.

Minister obrony Estonii Hanno Pevkur podkreślił z kolei, że szczególnie cieszy go, iż w tym gronie jest Ukraina. „To wyjątkowa okazja, aby jednocześnie przyczynić się do obrony Ukrainy w brutalnej wojnie z Rosją i uczyć się na cyberpolu bitwy, aby poprawić cyberbezpieczeństwo wszystkich członków” – oświadczył.

Czytaj też

Droga Ukrainy do Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO

Ukraina starała się o wejście do CCDCOE od kilkunastu miesięcy. W marcu 2022 roku odbyło się głosowanie w czasie 30. Posiedzenia Komitetu Sterującego NATO CCDCOE, w czasie którego jednomyślnie wyrażono zgodę na członkostwo Ukrainy w Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO.

Następnie, w maju 2022 roku ukraińska delegacja po raz pierwszy wzięła udział w spotkaniu członków Centrum. To wtedy m.in. organizowano kwestię umowy w sprawie członkostwa.

Z kolei w listopadzie 2022 roku przedstawiciele Państwowej Służby Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy spotkali się, by omówić praktyczną współpracę między Ukrainą a CCDCOE oraz na relacjach departamentów odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo Ukrainy z Centrum.

Ukrainie szczególnie zależało, aby dołączyć do Centrum – nie tylko ze względu na fakt trwającej wojny z Rosją oraz stale utrzymującego się wysokiego poziomu cyberzagrożeń. Mniejsze lub większe incydenty mają miejsce codziennie – dlatego tak istotna jest kwestia ich odparcia i szybkiego usunięcia skutków (jak np. w przypadku ataków DDoS, które powodują chwilową lub kilkugodzinną niedostępność określonej usługi).

„Obecnie żaden kraj nie jest w stanie samodzielnie stawić czoła cyberzagrożeniom” – podkreślała Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy.

Czytaj też

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama