Technologie
Meta tnie wydatki. Na pierwszy ogień dział rozwoju sprzętu dla metawersum
Koncern Meta (Facebook) zapowiada cięcia wydatków w dziale Reality Labs, zajmującym się badaniami i rozwojem sprzętu dla obsługi m.in. metawersum. Przyczyny to brak zasobów na realizację niektórych projektów i konieczność odłożenia w czasie innych prac z tego samego powodu.
Według rzeczniczki koncernu, cięcia wydatków w dziale Reality Labs nie wiążą się z redukcjami kadrowymi.
Reality Labs to, jak podaje agencja Reutera, serce firmy po jej zmianie strategii w kierunku rozwoju metawersum i produktów do obsługi tej nowej, cyfrowej rzeczywistości powstałej z połączenia tego, co realne i tego, co wirtualne.
Informacje o planowanych cięciach wydatków pracownikom Mety przekazał dyrektor spółki ds. technologii Andrew Bosworth, podczas cotygodniowej sesji pytań i odpowiedzi.
Czytaj też
Meta nie precyzuje, które projekty będą musiały zaczekać z realizacją, ani też które zostaną obecnie przerwane.
Rewizja budżetu i pierwsze kłopoty
Meta, dla której pierwszy kwartał tego roku nie skończył się spektakularnymi wynikami finansowymi i który oznaczał pierwszy poważny odpływ użytkowników głównego produktu spółki - portalu społecznościowego Facebook, poinformowała swoich inwestorów w ub. miesiącu, że w 2022 roku będzie musiała dokonać rewizji budżetu, w szczególności w rubryce kosztów.
Wiąże się to ściśle ze spadkiem liczby użytkowników Facebooka, co przełożyło się na spadek wartości akcji koncernu na giełdzie.
Mark Zuckerberg w kwietniu zapowiedział, że firma będzie "zwalniać tempo" prac nad długoterminowymi inwestycjami w obszarach takich, jak platformy dla biznesu, infrastruktura dla sztucznej inteligencji i właśnie dział Reality Labs.
Czytaj też
Deklaracjom tym towarzyszyła rewizja planowanych bilansów na 2022 rok. Całkowite wydatki firmy mają uplasować się w przedziale od 87 mld dolarów do 92 mld dolarów, a wcześniej przedział ten wynosił od 90 mld dolarów do 95 mld dolarów.
Z kolei w ubiegłym tygodniu firma zapowiedziała, że wstrzymuje rekrutacje pracowników średniego i wyższego szczebla - przypomniała agencja.
Czym zajmuje się Reality Labs?
Dział Reality Labs od dawna był oczkiem w głowie Marka Zuckerberga. Powstał w wyniku przekształcenia firmy Oculus wykupionej wcześniej przez Metę, a prowadzone w nim prace skupiają się wokół technologii wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, a konkretnie - urządzeń przeznaczonych do ich obsługi, takich jak inteligentne okulary, urządzenia do prowadzenia rozmów wideo, a także rozwiązania do obsługi AR i VR dla sektora biznesowego.
Czytaj też
Reality Labs to także dział, w którym rozwijany jest Project Cambria - tajemnicze urządzenie do obsługi rzeczywistości mieszanej, wyposażone w czujniki monitorujące ruch gałki ocznej i mimikę twarzy.
Wszystkie te technologie mają sprawić, że Meta stanie się liderem w budowie metawersum, które - według Marka Zuckerberga - docelowo ma zastąpić "tradycyjny" internet.
W 2021 roku Reality Labs zanotowało stratę w wysokości 10,2 mld dolarów, a w samym tylko pierwszym kwartale 2022 roku - 3 mld dolarów.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany