Reklama

Technologie

Inwestycje w rozwój cyfrowy. Jak wojna wpływa na transformację państw?

Co jest konieczne do transformacji cyfrowej państw?
Co jest konieczne do transformacji cyfrowej państw?
Autor. Marius Masalar/ Unsplash/ Domena publiczna

Trudne warunki gospodarcze na całym świecie, wojna i wysoka inflacja nie omijają rynku nowych technologii, który także musi radzić sobie z pojawiającymi się wyzwaniami. Zdaniem ekspertów należy wziąć pod uwagę wiele czynników, by móc dalej rozwijać biznesy przyczyniające się do transformacji cyfrowej państwa.

Reklama

Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, które odbyło się w ubiegłym tygodniu, w czasie dyskusji podejmowano szereg tematów, a jednym z ważniejszych zagadnień było cyberbezpieczeństwo. Eksperci zastanawiali się także, jak inwestować w rozwój cyfrowy państw, ale i firm, kiedy trzeba sobie radzić w obliczu wyzwań błyskawicznie zmieniającego się świata. Zaplanowanie swoich działań „na rok do przodu” jest już praktycznie niemożliwe, co pokazała choćby pandemia koronawirusa czy wojna u naszego wschodniego sąsiada.

Reklama

W czasie dyskusji o inwestycjach w rozwój cyfrowy i transformacji cyfrowej, Krzysztof Szubert, prezes zarządu NCBR Investment Fund ASI S.A, zwrócił uwagę, że wedle agendy ONZ zdefiniowano kilka kierunków rozwoju. Na poziomie europejskim to 5G, rozwój kompetencji cyfrowych, cyberbezpieczeństwa, infrastruktury oraz usług cyfrowych dla administracji i biznesu.

W debacie wzięli udział także: Grzegorz Słomkowski, członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu SA; Paweł Lewandowski, podsekretarz stanu w KPRM Cyfryzacja; Katarzyna Szwarc, pełnomocniczka ministra finansów ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego; Paweł Kikosicki z Centrum e-Zdrowia; Jacek Łęgiewicz, dyrektor ds. publicznych z Samsung Electronics Polska i Aniela Hejnowska, dyrektorka generalna firmy IQVIA.

Reklama
Debata podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu na temat transformacji cyfrowej
Debata podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu na temat transformacji cyfrowej
Autor. CyberDefence24

Konkurencyjność państw

Paweł Lewandowski, pytany o kwestie konkurencyjności Polski w zakresie transformacji cyfrowej na arenie międzynarodowej odpowiedział, że „to zależy w jakim kontekście chcemy konkurować z Chinami czy USA”.

„Oczywiście, jeśli spojrzymy na to, w jaki sposób rozwijamy naszą infrastukturę, to jest to spójne. Budowanie koalicji międzynarodowych to podstawa. Jesteśmy liderami w budowaniu administracji cyfrowej, co wynika z raportów unijnych. (...) Co jest największym problemem w tej chwili? To przerwane łańcuchy dostaw, problemy w zdobyciu półprzewodników, procesorów. Najpierw pandemia koronawirusa, teraz wojna. Aby nie doszło do takiej sytuacji, że w Europie - będąc właścicielami pewnej technologii – jednocześnie nie będziemy mieli dostępu do innej technologii z powodu braku komponentów do niej potrzebnych” – zaznaczył minister.

Natomiast Katarzyna Szwarc, pytana o aspekt finansowania inwestycji, które mają przyczynić się do transformacji cyfrowej oceniła, że polski rynek kapitałowy jest bardzo dobrze rozwinięty, zwłaszcza New Connect i GPW.

„Jesteśmy największym rynkiem kapitałowym w tym regionie Europy. Staramy się odpowiadać na wszelkie wyzwania związane z giełdą. W tym segmencie finansowania najmniejszych przedsiębiorstw, takich jak start-upy również jest dobrze – jesteśmy liderem w segmencie finansowania start-upów i venture capital. Tu gdzie identyfikujemy sporą lukę, to finansowanie przedsiębiorstw na etapie wzrostu. Występuje pewne wyzwanie z finansowaniem większych firm z funduszy venture capital, jak i private equity. Z punktu widzenia większych przedsiębiorstw, które jeszcze są za małe na wejście na giełdę - mamy sporo do zrobienia” – stwierdziła Katarzyna Szwarc.

Jak zagraniczne spółki wspierają polskie?

Jacek Łęgiewicz z Samsung Polska odniósł się z kolei do ekosystemu wsparcia spółek, zajmujących się transformacją cyfrową z poziomu dużych firm globalnych.

„Samsung dopiero otwiera się na koncepcję corporate venture capital. Firmy z dalekiego Wschodu dopiero otworzyły się na sektor zbrojeniowy, elektroniki użytkowej. Model finansowania korporacji dalekowschodnich oparty jest o własny i bezpośredni kapitał. Od 4 lat Korea Południowa jest skupiona na bezpośrednich inwestycjach w Polsce. To tu powstał cały segment smart TV, mamy największe centrum badawczo-rozwojowe poza krajem macierzystym. Dzisiaj nadal inwestujemy w rozwiązania cyberbezpieczeństwa, klienci coraz częściej oczekują od nas bezpieczeństwa danych. Jako jedyni na rynku mamy klucze kryptograficzne do naszych urządzeń. Inwestujemy w 5G, liczymy na to - czekamy jak cały rynek na aukcję” – poinformował Jacek Łęgiewicz.

W czasie debaty, Grzegorz Słomkowski z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu opowiedział, jak wygląda konkurencyjność państw w sektorze cyfrowym na arenie międzynarodowej i jak na rynek polski przyciągane są zagraniczne inwestycje.

„Jesteśmy jako PAIH pierwszym punktem kontaktu dla firm i instytucji, które chcą nawiązywać współpracę z polskimi firmami. Byłbym bardzo zadowolony, aby w Polsce Samsung postawił fabrykę półprzewodników, a my postaramy się znaleźć dla niej tereny. Mówię o tym bardzo poważnie. Rozmawiamy z firmami zagranicznymi, aby inwestowały w tym względzie w Polsce. Półprzewodniki są dzisiaj bardzo istotne. (...) Polska jest rozpoznawana przez inwestorów jako kraj bardzo dobrze wykształconych ekspertów, mamy bardzo mocny sektor usług IT” – zaznaczył.

Z kolei Paweł Kikosicki, dyrektor Centrum e-Zdrowia podkreślił, że do cyfryzacji wszystkich sektorów gospodarki w dużym stopniu przyczyniła się cyfryzacja sektora zdrowia.

„Codziennie jest wystawianych kilka milionów e-recept. Dla nas wyzwaniem będzie europejska przestrzeń danych w sektorze zdrowia. Tu chodzi o dostęp do danych pacjentów, dostęp do danych wtórnych, by wykorzystać je do swojej działalności. (...) Druga kwestia to rozwój sektora Big Data i sztucznej inteligencji, co pomoże medykom, lekarzom w realizacji zadań medycznych” – zaznaczył jeden z uczestników debaty.

W branży ochrony zdrowia i tranformacji cyfrowej działa także firma IQVIA. Jej dyrektorka generalna Aniela Hejnowska również podkreśliła, że znaczenie ma dostęp do zunifikowanych danych w czasie rzeczywistym. Do tego potrzeba też ekspertów z kompetencjami informatycznymi.

„Wiemy, że ustrukturyzowanie baz danych zajmuje czas. To na pewno kierunek w którym zmierzamy, by podciągnąć dostępności i skuteczność terapii w Polsce. Zrobiliśmy duży progres, mamy duży zestaw danych z np. e-recept. Musimy zapewnić nie tylko ich unifikację, ale i bezpieczeństwo” – podsumowała.

Krzysztof Szubert zwrócił uwagę, że dyskusje o zbieraniu i ponownym wykorzystaniu danych oraz ich swobodnym przepływie (ang. free flow data) to także temat do dyskusji, podejmowany przez Polskę na poziomie Komisji Europejskiej.

Czytaj też

Wpływ wojny na inwestycje i cyfryzację

Wojna w Ukrainie niewątpliwie odbiła się także na rynku nowych technologii. Eksperci próbowali ocenić, jaki wpływ wywarła od strony inwestycyjnej.

Minister Paweł Lewandowski przedstawił, jak Polska wspiera Ukrainę także w aspekcie cyfrowym i technologicznym.

„Przede wszystkim wspieranie Ukrainy jest w naszym narodowym interesie. Już nie musimy tego ukrywać, możemy mówić wprost: Rosja jest naszym wrogiem, pokazuje to teraz, pokazywała w przeszłości. Wiemy, że do początku XX wieku wojna toczyła się na lądzie i morzu, W XXI wieku równoprawnym obszarem stała się cybosfera” – wprowadził słuchaczy Lewandowski i jako największe zagrożenia w tym zakresie wskazał ataki na infrastrukturę krytyczną, dezinformację i fake newsy.

„Wspieramy Ukrainę na kilka sposobów: w utrzymaniu usług cyfrowych, w tworzeniu centrum danych - dzięki czemu mogą na terenie Polski backupować dane w chmurze przy udziale takich firm, jak Google i Amazon. Całość naszej pomocy to około 20 mln dolarów, co przekłada się m.in. na zakup infrastruktury krytycznej, 10 tys. zestawów Starlink. To też zachęcenie podmiotów prywatnych, by samodzielnie kupowały zestawy do łączności. Podpisaliśmy porozumienie z Ukrainą o wspólnych działaniach na rzecz cyber i przeciwdziałaniu wojnie informacyjnej. Udało nam się absorbować kilka milionów Ukraińców do usług cyfrowych, nadaliśmy im numer PESEL. Stworzyliśmy portal, gdzie mogą szukać pracy, będziemy rozwijać także krajowy portal pracy dla Polaków. To działania kierowane do ludzi i z troską o ludzi. Jednocześnie wspieramy ukraiński rząd w walce z dezinformacją, utrzymaniu łączności i zapewnieniu zabezpieczenia centrów danych” – wymienił minister.

Czytaj też

Katarzyna Szwarc zwróciła uwagę, że każdy kryzys generuje szanse.

„Ostatnie zawirowania globalne takie szanse wygenerowały. Po pierwsze musimy uczynić naszą gospodarkę bardziej konkurencyjną, trzeba mieć dostęp do technologii, które pozwolą nam iść do przodu. Europa już wie, że musimy dojść do transformacji naszego systemu energetycznego i inwestować w energetykę atomową już nie tylko dlatego, że tak mówią aktywiści, ale dlatego że jest to warunek naszego bezpieczeństwa” – podsumowała ekspertka.

Jacek Łęgiewicz podziękował „za zaproszenie dla Samsunga do budowy fabryki półprzewodników” od PAIH i dodał, że „zaproszenie przyjmują i być może coś z tego wyjdzie”.

„Oczywiście podobne zaproszenia otrzymujemy z Niemiec czy Francji” – zaznaczył. „W dobie kryzysu i wojny, także na Tajwanie każdy szuka bezpieczeństwa i niewykluczone, że w Europie takie inwestycje będą podejmowane. Moja firma czuje się w Polsce bardzo dobrze, rozwijamy swoją działalność produkcyjną we Wronkach, nie tylko centrum R&D. Polski rynek jest bardzo doceniany przez Koreańczyków” – podkreślił.

Jego zdaniem nie tyle wojna, co pandemia wpłynęła na rynek elektroniki konsumenckiej. Klienci zaczeli kupować więcej sprzętu, aby wyposażyć swoje mieszkania. „Dzisiaj obserwujemy pewnego rodzaju zastój. W badaniu IBRiS zapowiedziano, że o 30 proc. spadną wydatki na elektronikę konsumencką. Tego jeszcze nie widać, ale można się tego spodziewać”.

Czytaj też

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama