Reklama

Technologie

Intel zainwestuje w Niemczech. Postawi fabryki o wartości 17 miliardów euro

Autor. Christian Wiediger/ Unsplash/ Domena publiczna

Gigant technologiczny Intel wybrał Niemcy jako główną lokalizację dla nowego zakładu, produkującego półprzewodniki. Fabryki o wartości 17 mld euro to jeden z etapów inwestycji w Europie, które mają wynieść w sumie ok. 80 mld euro.

Reklama

Inwestycja Intela ma przyczynić się do zwiększenia produkcji i rozwiązania kryzysu, z jakim zmaga się branża technologiczna. Nowy zakład powstanie w niemieckim Magdeburgu.

Reklama

Amerykański producent półprzewodników ma także postawić na rozwój istniejącej już fabryki w Irlandii (na zakład w Leixlip firma ma przeznaczyć 12 mld euro), ośrodka projektowo-badawczego we Francji (skupiającego się m.in. na badaniach nad sztuczną inteligencją i wysokowydajnymi systemami obliczeń HPC) oraz zakładu pakowania i montażu we Włoszech.

Zakłady mają w ten sposób rozwiązać problem ostatnich miesięcy, związany z niedoborami na rynku, ponieważ półprzewodniki wykorzystywane są przy produkcji komputerów, smartfonów czy samochodów. W dłuższej perspektywie ma to zmniejszyć zależność regionu od dostawców azjatyckich i zmniejszyć kryzys podaży, jaki sparaliżował np. przemysł samochodowy.

Reklama

Czytaj też

Dyrektor generalny Intela Pat Gelsinger we wrześniu ubiegłego roku ogłosił plan inwestycji w Europie o wartości - w sumie - 80 miliardów euro. Na początku - w pierwszej fazie rozwoju - wydanych zostanie ok. 17 mld euro. Budowa fabryki miałaby ruszyć w 2023 roku, a produkcja w 2027 roku. W ten sposób powstanie ok. 7 tys. miejsc pracy przy procesie jej powstawania, a na późniejszym etapie - dla pracowników high-tech - 3 tys. etatów.

Jakie inwestycje w Polsce?

O planach Intela jakiś czas temu informowała „Rzeczpospolita”, która podawała, że Polska jest jedną z potencjalnych lokalizacji dla tej gigantycznej inwestycji. Poza Niemcami, za potencjalne lokalizacje dla inwestycji brano pod uwagę m.in. Francję czy Włochy.

Natomiast w Polsce Intel dofinansuje ośrodek badań i rozwoju w Gdańsku. Jak ogłoszono, rozbudowana zostanie przestrzeń laboratoryjna o 50 proc., a zespoły skupią się na m.in. pracach nad rozwojem głębokich sieci nauronowych czy przetwarzaniu w chmurze. Ten etap inwestycji ma zakończyć się w 2023 roku.

Zawieszenie współpracy z Rosją i Białorusią

Kilka dni temu informowaliśmy, że Intel, czyli największy na świecie producent układów scalonych, oficjalnie potępił inwazję Rosji na Ukrainę i oświadczył, że zawiesza wszystkie dostawy do klientów w Rosji i Białorusi.

Czytaj też

/NB

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama