Reklama

Biznes i Finanse

Nowe fabryki Intela w Polsce? 80 mld euro na nowe inwestycje

Fot.: Slejven Djurakovic/Unsplash
Fot.: Slejven Djurakovic/Unsplash

Intel planuje w ciągu dekady uruchomienie ośmiu nowych fabryk, w których będą wytwarzane chipy komputerowe. Zakłady mają powstać w Europie i zatrudnić 10 tysięcy osób. Na liście potencjalnych lokalizacji jest Polska.

O planach Intela poinformowała „Rzeczpospolita”. Amerykański koncern chce zbudować w jednym z państw Unii Europejskiej osiem fabryk chipów za 80 mld euro. Polska jest jedną z potencjalnych lokalizacji dla tej gigantycznej inwestycji.

„Otrzymaliśmy około 70 propozycji lokalizacji, a trzy z nich są w Polsce. Premier Morawiecki był dobrym sprzedawcą, przekonując mnie, dlaczego powinienem rozważyć Polskę" – mówi „Rz" prezes Intela Pat Gelsinger.

Gazeta podaje, że inwestycja była jednym z tematów jego rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim 8 września w gdańskim centrum R&D firmy. W wybranej przez koncern lokalizacji ma docelowo powstać osiem zakładów, które w sumie kosztować będą 80 mld euro.

„Projekt zaplanowany jest na dekadę, pracę znajdzie w nim 10 tys. osób. Na każdą z nich przypadnie pięć–dziesięć osób zatrudnionych m.in. przez dostawców" - podaje dziennik. Dodaje, że polskie władze nie komentują potencjalnych lokalizacji. Natomiast według nieoficjalnych informacji największe szanse ma Dolny Śląsk i tamtejsze strefy ekonomiczne.

„Intel ma dokonać wyboru do końca roku. Firma nie ukrywa, że poza lokalizacją, czyli odpowiednio dużą i uzbrojoną działką, ważny będzie także program zachęt. Podaje, że obecnie przy budowie takich fabryk w Azji około 25–40 proc. wartości to program wsparcia. Konkurencyjne dla polskich są lokalizacje z takich państw, jak Niemcy, Włochy, Francja czy Irlandia" - wylicza gazeta.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

image
Fot. Reklama

 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama