Reklama

Technologie

Google rozszerza udział sztucznej inteligencji w swoich produktach

Autor. Google.com

Wyścig o pierwszeństwo w rozwoju sztucznej inteligencji trwa, a początek roku upływa pod znakiem informacji wskazujących, że giganci co kilka dni prześcigają się w ulepszeniu swoich modeli językowych. Tym razem o rozszerzeniu palety swoich produktów w oparciu o AI poinformował Google.

Reklama

Przypomnijmy, że kilka tygodni temu Google ogłosił powstanie chatbota Bard - zresztą w odpowiedzi na rozwiązanie ChatGPT - OpenAI oraz Binga - Microsoftu. Jednak premiera nie udała się w stu procentach i kosztowała giganta blisko 100 mld dolarów - Bard pomylił się bowiem w czasie autopromocyjnej prezentacji.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Z jego ogłoszenia nie byli także zadowoleni pracownicy Google'a, którzy - wedle nieoficjalnych informacji - po tej niefortunnej sytuacji mieli dostać polecenie, by "trenować" Barda przynajmniej dwie godziny dziennie.

Czytaj też

Google ogłasza nowości w oparciu o AI

Jednak technologiczny gigant nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Jak informuje na swoim oficjalnym blogu firmowym Google, programiści i firmy mogą od wtorku wypróbować nowe interfejsy API oraz produkty i usługi przy użyciu modeli AI za pośrednictwem m.in. Google Cloud i nowego środowiska prototypowania - MakerSuite. Dodatkowo Google Workspace będzie bogatszy o nowe funkcje, co ma ułatwić współpracę i komunikację w oparciu właśnie o generatywną sztuczną inteligencję.

Deweloperzy, którzy chcą eksperymentować z AI mogą skorzystać z PaLM API, które umożliwia "w łatwy i prosty sposób" wykorzystanie modeli językowych. Do korzystania z API przygotowano również narzędzie MakerSuite, które ułatwia tworzenie prototypów.

W przyszłości ma zostać wprowadzona funkcja generowanie danych syntetycznych oraz możliwość dostosowywania własnych modeli. Na razie z obu rozwiązań mogą korzystać od wtorku wybrani deweloperzy - w ramach prywatnej wersji przedpremierowej. Wkrótce mają ruszyć zapisy na listę oczekujących.

Czytaj też

Generatywna AI w Google Cloud

Deweloperzy, którzy chcą tworzyć i ulepszać własne modele i aplikacje za pomocą generatywnej AI mogą korzystać z modeli AI na platformie Google Cloud. Będą mieć możliwość tworzenia rozwiązań w zakresie prywatności i bezpieczeństwa na poziomie korporacyjnym oraz zintegrowania narzędzi z dotychczas wykorzystywanymi usługami Google Cloud.

Firmy i programiści mogą obsługiwać generatywną sztuczną inteligencję na platformie Vertex AI - obecnie przydatną do generowania tekstu i grafiki, a z czasem - audio i wideo, a także korzystać z kreatora aplikacji (App Builder) wykorzystującego generatywną AI.

Nowe funkcje w Google Workspace

Z funkcji Google Workspace, które używają AI (takie jak inteligentne tworzenie wiadomości w Gmailu czy automatyczne podsumowania w Dokumentach Google) może już korzystać ponad 3 miliardy ludzi.

Wybrani testerzy będą mogli wkrótce wypróbować także nowy zestaw funkcji usprawniających pisanie - w Gmailu i Dokumentach Google będzie można wpisać temat, o którym chce się napisać, a od razu pojawi się propozycja gotowego tekstu. Wygenerowaną wiadomość będzie można skrócić albo poprawić. W ciągu najbliższych tygodni testerzy będą mogli zobaczyć, jak to działa.

/NB

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama