Reklama

Technologie

Google ze 100 mld straty po błędzie czatbota Bard. Pomylił się we własnej reklamie

Autor. Google.com

Koncern Alphabet stracił 100 mld dolarów w wycenie rynkowej po tym, jak czatbot Bard pomylił się podając niesprawdzone informacje w materiale wykorzystanym w jego własnej reklamie. Czy Google zostanie w tyle za Microsoftem?

Reklama

Koncern Alphabet – spółka matka Google'a – stracił 100 mld w wycenie rynkowej po tym, jak jego nowy czatbot Bard , mający być odpowiedzią na ChatGPT firmy OpenAI, pomylił się i podał nieprawdziwe informacje we własnym materiale promocyjnym. Konferencja giganta tech odbyła się w środę, w ramach której Google prezentował swoje rozwiązania sztucznej inteligencji na najbliższe miesiące.

Reklama

Według agencji Reutera , wśród obserwatorów działań Google'a budzi to obawy związane z tym, że firma pozostanie w tyle za Microsoftem, który również w tym tygodniu pochwalił się nowymi produktami opartymi o generatywną sztuczną inteligencję, i który współpracuje z wspomnianą już spółką OpenAI.

Czytaj też

Brzemienna w skutki pomyłka

Podczas sesji, wartość akcji Alphabetu spadła o 9 proc. Agencja Reutera przypomina, że w ub. roku spadek ogólny wyniósł 40 proc., jednak koncern odrobił 15 proc. od początku tego roku, wyłączając straty spowodowane pomyłką Barda.

Reklama

Agencja Reutera jako pierwsza również wskazała błąd w odpowiedzi AI, wykorzystanej w tym produkcie – w promocyjnym materiale Bard pomylił się udzielając odpowiedzi na pytanie o to, który satelita jako pierwszy sfotografował planety spoza Układu Słonecznego (nie był to – jak odpowiedział Bard – teleskop Jamesa Webba, tylko teleskop VLT).

Rywalizacja zaostrza się

Rywalizacja pomiędzy Google'em a Microsoftem nabiera tempa – w tym tygodniu koncern z Redmond zaprezentował nowe produkty oparte o sztuczną inteligencję, które już integrują ją do właściwych usług dla użytkownika – to nowa wersja wyszukiwarki Bing oraz przeglądarki Edge.

Microsoft współpracuje w zakresie rozwoju AI z firmą OpenAI – twórcami czatbota ChatGPT. Zainwestował w nią już ok. 10 mld dolarów.

Prace nad sztuczną inteligencją trwają również w Azji. Chiny zapowiedziały, że jeszcze w tym kwartale pokażą swojego rywala ChatGPT – będzie zintegrowany z wyszukiwarką treści Baidu , odpowiednikiem zachodniego Google'a.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama