Reklama

Technologie

Google ostatecznie rezygnuje z Google Glass

Autor. Kārlis Dambrāns / Flickr

Google Glass to produkt, który miał zrewolucjonizować świat elektroniki użytkowej i pozwolić ludzkiemu oku widzieć więcej dzięki rozszerzonej rzeczywistości (AR). Google właśnie ostatecznie go zamyka. Po raz drugi.

Reklama

Google Glass Enterprise Edition 2 przeznaczone były raczej dla klienta biznesowego niż prywatnego, jak to miało miejsce w przypadku pierwszej edycji okularów, które miały oferować poszerzenie zdolności widzenia o aspekty wirtualnej rzeczywistości.

Reklama

Informacja o tym, że okulary Google Glass znikną „ze skutkiem natychmiastowym" z dystrybucji, pojawiła się w tym tygodniu na stronie wsparcia technicznego produktu. To drugi raz w ciągu minionych dziesięciu lat istnienia Google Glass, kiedy producent rezygnuje z jego utrzymania – i chyba tym razem ostatni.

Czytaj też

Nieudany projekt – po raz pierwszy

Choć – jak przypomina serwis Cnet – Google to firma, która w sektorze rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości była aktywna od wielu lat, produkt Google Glass nigdy nie zdobył większej popularności.

Reklama

Premiera jego miała miejsce w kwietniu 2013 r., kiedy pierwsza wersja Google Glass trafiła do sprzedaży i kosztowała 1,5 tys. dolarów. Wtedy kwota ta była jeszcze bardziej zaporowa, niż teraz – a same okulary poszerzające nasz wzrok o rozszerzoną rzeczywistośc były postrzegane jako produkt inwazyjny i po prostu drogi.

Google zaprzestało więc dystrybucji swoich okularów w 2015 roku pośród powszechnych obaw o wykorzystanie go do szpiegowania innych, niekontrolowanego ich nagrywania i innych form naruszania cudzej prywatności.

... i po raz drugi

Zaledwie dwa lata później Google powróciło do swojego pomysłu i zaproponowało tym razem odświeżoną wersję okularów, których głównymi użytkownikami mieli być przedstawiciele sektora biznesowego, szczególnie w branżach takich, jak produkcja i medycyna.

Innowacyjny wynalazek miał poszerzać pole widzenia, pozwalając ludzkiemu oku docierać tam, gdzie w formie nieuzbrojonej nie sięga – na przykład, do wyświetlanych na bieżąco informacji przydatnych podczas prowadzenia operacji medycznych (sic!). W 2019 roku wyszła ostatnia ich wersja – mająca oferować bardzo dużą wydajność działania dzięki innowacyjnemu procesorowi amerykańskiego Qualcommu.

Dlaczego Google kończy z okularami?

Firma nie podała oficjalnej przyczyny, jednak – jak widać – projekt Google Glass nie sprawdza się w starciu z urządzeniami do obsługi wirtualnej rzeczywistości takimi, jak np. Quest od Mety . Warto również wskazać, że sprzęty te mają po prostu inne zastosowania – Quest i wirtualna rzeczywistość, która w przyszłości może posłużyć za przyczynek do budowy metawersum , to rozrywka. Google Glass natomiast miało być urządzeniem czysto użytkowym i jako takie się nie sprawdziło – przez toporną obsługę i brak realnych zastosowań.

Wizje interfejsu wyświetlanego na szkiełkach okularów znane z licznych filmów science-fiction będą najwyraźniej jeszcze musiały poczekać.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze