Chiny twierdzą, że najnowszy czip ich produkcji może wykonywać zadania AI szybciej o 3 tys. razy niż procesor A100 amerykańskiego koncernu Nvidia. Zdolności nowego produktu z ChRL są ograniczone, ale świadczą o dużym potencjale rozwoju.
Dziennik „South China Morning Post” podaje, że Chiny stworzyły nowy czip zdolny do przetwarzania zadań sztucznej inteligencji o 3 tys. razy szybciej niż to robi procesor A100 firmy Nvidia. Zdolności nowego produktu są ograniczone. Na razie może być stosowany jedynie w działaniach takich jak rozpoznawanie obrazów, ale za to robi to wiele razy szybciej niż inne czipy na rynku.
Chiny - jak podkreśla gazeta - walczą o to, aby nadgonić dystans dzielący je w rozwoju nowych technologii niezbędnych dla zastosowań sztucznej inteligencji od Stanów Zjednoczonych, z którymi od 2018 r. pozostają w stanie wojny handlowej. Liczne i szerokie sankcje, którymi objęty został Pekin, w praktyce odcięły mu dostęp do możliwości pozyskiwania technologii niezbędnych dla produkcji zaawansowanych czipów, jak i maszyn niezbędnych w tym procesie.
Sama sztuczna inteligencja widziana jest również jako pole, na którym rywalizacja obu krajów jest najsilniejsza, również, a może przede wszystkim, ze względu na jej zastosowania militarne.
Chiński czip
Według „SCMP”, opracowany przez chińskich naukowców czip nie tylko działa szybciej niż A100 Nvidii, ale też jest wydajniejszy jeśli chodzi o zużycie energii.
Dziennik pisze, że nowo wyprodukowany element nie zastąpi od razu tych, które wykorzystywane są w komputerach, smartfonach i innych większych sprzętach elektroniki konsumenckiej. Jednak może wkrótce pojawić się w urządzeniach ubieralnych, samochodach elektrycznych lub w różnych zastosowaniach w produkcji przemysłowej, co przełoży się na zwiększenie wydajności chińskiej gospodarki i zaadaptowanie nowych rozwiązań obejmujących sztuczną inteligencję.
Czip, który wyprodukowali badacze, nazywa się All-Analogue Chip Combining Electronics and Ligh (ACCEL). W swojej pracy wykorzystuje fotony, które w działaniach obliczeniowych przekładają się na szybsze wykonywanie operacji. Dziennik podkreśla, że wykorzystanie tego rodzaju architektury w budowie czipów nie jest nowe, jednak te, które są obecnie używane na szeroką skalę w elektronice, opierają się na przesyle informacji i obliczeniach bazujących na energii elektrycznej. Fotony są trudniejsze w kontroli. Działanie takich podzespołów więc może być bardziej niestabilne.
Szybszy, niż A100
Czip A100 produkowany przez firmę Nvidia, objęty jest sankcjami. Chiny nie mogą go kupować. Nowy podzespół ma jednak być szybszy niż wspomniany produkt czipowego giganta, który do produkcji wymaga specjalnych maszyn litograficznych - również objętych kontrolami eksportowymi.
Czip ACCEL wyprodukowała firma SMIC, która według „SMCP” korzysta z liczącej sobie 20 lat technologii produkcji tranzystorowej.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].