Reklama

Technologie

Chiny publikują obecnie najwięcej prac naukowych na temat sztucznej inteligencji

Autor. Maximalfocus / Unsplash

Chiny publikują najwięcej prac naukowych na temat sztucznej inteligencji. W latach 2010-2019 chińskie badania stanowiły 28 proc. światowych prac z zakresu SI. Wyprzedzają przy tym USA (16 proc.) i Indie (9,5 proc.) - wynika z badań przeprowadzonych przez Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI PIB).

Wśród państw europejskich, najwięcej publikacji na tematy związane ze sztuczną inteligencją odnotowuje Wielka Brytania (5,1 proc.). Polska znalazła się dopiero na 18. miejscu, z wynikiem 1,5 proc. udziału w światowych publikacjach. Jednocześnie, nasz kraj zajął szóste miejsce, gdy mowa o państwach członkowskich Unii Europejskiej.

OPI swoją analizę przeprowadził na podstawie danych zgromadzonych w bazie Scopus.

Dr inż. Jarosław Protasiewicz ocenia, że głównym zadaniem Polski, zgodnie z Polityką Rozwoju Sztucznej Inteligencji w Polsce od 2020 roku jest "wejście do wąskiej grupy 20-25 państw budujących SI na świecie". Jego zdaniem, cel ten jest jak najbardziej osiągalny, gdyż Polska dysponuje "świetnymi ekspertami".

"Żadne państwo nie może zwolnić tempa prac i wdrożeń opartych na SI" - mówi Protasiewicz. "Nasze wyniki pokazują, że z roku na rok publikowanych jest coraz więcej badań z zakresu sztucznej inteligencji. Szczególnie wzrasta liczba publikacji od 2016 r. i nic nie wskazuje, aby tempo to miało maleć" - dodaje.

Czytaj też

Więcej prac to niekoniecznie większy wpływ

"Wyniki badań naukowych OPI PIB pokazują, że prace amerykańskie mają silniejsze oddziaływanie w środowisku naukowym, niż publikacje chińskie" - czytamy w raporcie instytutu. Jak podaje OPI, najwięcej cytowań uzyskały publikacje naukowców z USA (1,8 mln) i Chin (1,4 mln). Wielka Brytania uplasowała się na trzecim miejscu (555 tys.).

Wpływ polskich prac jest niewielki - to zaledwie prawie 78 tys. cytowań.

Czytaj też

Przyszłością dla polskich badań jest współpraca międzynarodowa

OPI PIB ocenia, że Polska powinna położyć większy nacisk na współpracę międzynarodową w zakresie badań nad SI.

"Na jedną pracę w międzynarodowym współautorstwie przypadało 11 cytowań, czyli ponad dwa razy więcej niż w przypadku publikacji naukowców z wyłącznie polskich instytucji (5)" - czytamy w raporcie.

Czytaj też

W latach 2010-2019 w Polsce opublikowano prawie 3 tys. publikacji z zakresu SI we współpracy z naukowcami z ośrodków międzynarodowych. Niemal 1/5 prac współautorskich powstała we współpracy z badaczami z USA.

"Prace powstałe we współpracy z zagranicznymi naukowcami, stanowiły jednak tylko 26 proc. w całości polskiego dorobku publikacyjnego w zakresie SI" - wskazuje OPI PIB.

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama
Reklama