Reklama

Technologie

Brazylia zablokowała działania Mety. Władze postawiły ultimatum

Meta AI zablokowana w Brazylii
Brazylijski Krajowy Urząd Ochrony Danych (ANPD) podjął decyzję o natychmiastowym zawieszeniu ważności polityki prywatności Mety.
Autor. Meta AI / Facebook

Władze Brazylii ostro zareagowały na nową politykę prywatności Mety z zakresu szkolenia sztucznej inteligencji. Zakazały firmie przetwarzania danych osobowych obywateli pod groźbą kary pieniężnej - do czasu zmiany zasad.

Brazylijski Krajowy Urząd Ochrony Danych (ANPD) podjął decyzję o natychmiastowym zawieszeniu obowiązywania polityki prywatności Metydonosi Reuters. Zakłada ona szkolenie własnego modelu sztucznej inteligencji na postach, zdjęciach i ich podpisach, opublikowanych na Facebooku i Instagramie. Firma chce też trenować AI na informacjach dostępnych publicznie w internecie oraz tych licencjonowanych, w tym na danych osobowych.

Meta zaproponowała użytkownikom formularz sprzeciwu wobec tej polityki, ale jest on tak skonstruowany, że trudno go wypełnić. Dodatkowo spółka zachowała sobie prawo do odmowy zastosowania sprzeciwu. Sprawę opisywaliśmy na łamach Cyberdefence24.pl.

Czytaj też

Reklama

Brazylia zakazuje Mecie przetwarzania danych osobowych

Środek zapobiegawczy ANPD został opublikowany we wtorek 2 lipca w brazylijskim dzienniku urzędowym i wstrzymuje przetwarzanie danych osobowych we wszystkich produktach Meta, w tym danych osób, które nie są użytkownikami platform giganta technologicznego.

Dodatkowo brazylijskie Ministerstwa Sprawiedliwości ustaliło karę dzienną dla Mety w wysokości 50 tys. reali (8836,58 dolarów) za nieprzestrzeganie przepisów.

Czytaj też

Reklama

Szkody dla praw podstawowych

ANPD w swojej decyzji powołało się na „bezpośrednie ryzyko poważnych i nieodwracalnych lub trudnych do naprawienia szkód dla podstawowych praw poszkodowanych osób”.

Aby dalej działać na rynku brazylijskim, Meta musi zmienić politykę prywatności – usunąć z niej fragment dotyczący przetwarzania danych osobowych na potrzeby generatywnego szkolenia AI. Gigant technologiczny został również zobowiązany do przedstawienia oficjalnego oświadczenia, w którym stwierdza, że zawiesza przetwarzanie danych osobowych w tym celu.

Czytaj też

Reklama

Meta jest rozczarowana

Meta stwierdziła w oświadczeniu, że jest „rozczarowana” decyzją ANPD, dodając, że ruch ten stanowi „porażkę dla innowacji” i opóźni nadejście korzyści AI dla mieszkańców Brazylii.

„Jesteśmy bardziej przejrzyści niż wielu graczy w tej branży, którzy wykorzystali treści publiczne do trenowania swoich modeli i produktów” — twierdzą przedstawiciele Big Techa. „Nasze podejście jest zgodne z przepisami i regulacjami dotyczącymi prywatności w Brazylii” – przekonują.

Czytaj też

Meta zawiesza szkolenie AI na danych Europejczyków

Sprzeciw wobec nowej polityki prywatności Mety wyraziła też organizacja Noyb, zajmująca się prawami człowieka w Europie. Noyb złożył skargi na firmę w 11 organach ochrony danych w krajach UE, w tym w Polsce.

Wskutek tych działań Big Tech podjął decyzję o tymczasowym zawieszeniu nowej polityki prywatności, a także usługi Meta AI w Unii Europejskiej. O sprawie pisaliśmy w tym materiale.

Jak podkreślił Mirosław Wróblewski, prezes UODO w rozmowie z naszą redakcjądecyzja Mety nie jest ostateczna, ale Urząd Ochrony Danych Osobowych trzyma rękę na pulsie. Codziennie odbywają się spotkania grupy roboczej pozostałymi 10 organami nadzorczymi, do których Noyb wysłał skargi. 

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama