Reklama

Technologie

Apple zapowiada współpracę z OpenAI. Ostra reakcja Muska

Apple zapowiedziało wprowadzenie sztucznej inteligencji na swoje urządzenia oraz integrację z OpenAI. Decyzji ostro sprzeciwił się Elon Musk.
Apple zapowiedziało wprowadzenie sztucznej inteligencji na swoje urządzenia oraz integrację z OpenAI. Decyzji ostro sprzeciwił się Elon Musk.
Autor. Laurenz Heymann/Unsplash

Apple nie zatrzymuje się na drodze rozwoju sztucznej inteligencji. Tim Cook, szef giganta, ogłosił „przybycie” AI na urządzenia amerykańskiego przedsiębiorstwa. „Apple Intelligence”, jak nazwano system, ma się opierać na prywatności. Nie wszystkim się to jednak podoba – na czoło krytyków wysunął się sam Elon Musk.

Kwestie związane z rozwojem sztucznej inteligencji nie ograniczają się wyłącznie do sprawy praw autorskich – chociaż można uznać na podstawie dyskusji, że jest to jeden z głośniejszych problemów. Jak opisywaliśmy na łamach CyberDefence24, pod koniec maja pojawiły się kontrowersje związane ze szkoleniem AI przez Metę na podstawie danych użytkowników. W pierwszych dniach czerwca został z kolei powołany Społeczny Zespół Ekspertów przy Prezesie UODO, którego obowiązki będą dotyczyć m.in. kwestii sztucznej inteligencji.

Czytaj też

Reklama

Apple wprowadza sztuczną inteligencję na swoje urządzenia

Funkcje AI zaczynają się również pojawiać na kolejnych urządzeniach. Jak informuje serwis The Register, decyzję o wprowadzeniu sztucznej inteligencji na swoje urządzenia ogłosił Apple w trakcie Worldwide Developer Conference. System, nazwany Apple Intelligence, ma się pojawić zarówno na urządzeniach Mac, jak również i iPhone’ach czy iPadach. Według wypowiedzi Craiga Federighiego odpowiedzialnego w Apple za prace nad oprogramowaniem, ma on obejmować „potężne modele generatywnej AI”.

Sztuczna inteligencja znajdzie zastosowanie m.in. w aplikacji poczty elektronicznej, gdzie uczenie maszynowe będzie sortowało przychodzące wiadomości. Notatki będą mogły zostać wykorzystane do transkrypcji nagranego audio, zaś w aplikacji Wiadomości będzie można wygenerować obrazki.

Czytaj też

Reklama

Nie tylko własne AI. ChatGPT również na urządzeniach Apple

Według Federighiego, prawie wszystkie procesy związane z AI mają się odbywać na urządzeniach Apple’a – wyjątkiem mają być te usługi, które nie zmieszczą się na urządzeniu. Na serwerach nie będą jednak przechowywane jakiekolwiek dane użytkowników, zaś Apple ma nie mieć do nich wglądu.

Jednocześnie, Apple ogłosiło wsparcie również dla innych narzędzi sztucznej inteligencji. Jednym z pierwszych ma być ChatGPT, za który odpowiada OpenAI. Federighi przekazał, że nie będzie konieczne utworzenie konta w usłudze, zaś „żądania oraz informacje nie będą zbierane”. 

Czytaj też

Reklama

Musk krytykuje decyzję Apple'a. „Wprowadzę zakaz"

Perspektywa narzędzi AI na urządzeniach Apple nie spodobała się jednak wszystkim. Na portalu X (d. Twitter) swoją krytyczną opinię na ten temat wyraził Elon Musk. „Integracja OpenAI na urządzeniach Apple skończy się wprowadzeniem zakazu ich użytkowania w moich firmach” – napisał.

Na tym jednak szef SpaceX oraz właściciel dawnego Twittera nie skończył. Ograniczenia w jego firmach mają również obowiązywać odwiedzających – posiadane przez nich urządzenia Apple mają być pozostawiane przy wejściu, w specjalnie przygotowanej do tego celu klatce Faraday’a.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama